Strona główna Aktualności
Przyroda

Poszukiwani wolontariusze do projektu ochrony rybołowa

18.07.2017 Ekologia, Przyroda, Życie

Fot. Fotolia

Wolontariuszy, którzy będą opiekować się stanowiskami rybołowów w ramach projektu ochrony tych ptaków, poszukuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Populacja tego drapieżnika w Polsce szacowana jest zaledwie na 27 par.

Kandydaci na funkcję opiekunów stanowisk rybołowów powinni posiadać doświadczenie w zakresie ochrony i rozpoznawania ptaków szponiastych. Ponadto, jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, powinni oni posiadać własny środek transportu i mieszkać w jednym z powiatów objętych przez projekt: myśliborskim, choszczeńskim, oleckim, strzelecko-drezdeneckim, szczycieńskim, białogardzkim, czarnkowsko-trzcianeckim, piskim, gryfińskim, międzychodzkim, nidzickim, olsztyńskim, obornickim, mrągowskim, wałeckim, polickim.

 

Preferowane będą osoby związane z służbami ochrony przyrody, środowiskami rybackimi, organizacjami pozarządowymi lub pracownicy miejscowych nadleśnictw. Zgłoszenia (krótki opis doświadczenia oraz uzasadnienie swojej kandydatury) należy przesyłać do 27 lipca br. na adres e-mail: monika.slusarska-czuber@lasy.gov.pl

 

Do obowiązków opiekunów stanowisk rybołowów należeć będzie m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem miejsc lęgowych, informowanie o zmianach na terenach łowisk rybołowów oraz o wszelkich zagrożeniach dla ptaków i lęgów na terenie ostoi rybołowów.

 

Opiekunowie zostaną członkami Sieci Opiekunów Stanowisk Rybołowów powołanej przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Członkowie Sieci Opiekunów uczestniczyć będą w szkoleniach i warsztatach prowadzonych przez ornitologów, w czasie których omówione zostaną dokładne warunki funkcjonowania Sieci.

 

Szczegółowa inwentaryzacja populacji rybołowa stanowi wstęp do projektu "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce". Obecnie znanych jest ok. 30 stanowisk lęgowych rybołowów, wiadomo jednak także o miejscach, gdzie ptaki pojawiają się i nie przystępują do lęgów. Wszystkie takie miejsca trzeba spisać i przeanalizować.

 

Rybołów (Pandion haliaetus) jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na 27 par. W Niemczech występuje już około 650 par, a po drugiej stronie Bałtyku jest ich ponad 4000 par. W ramach projektu ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000 przyrodnicy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Polsce rybołowów jest tak mało.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi