Strona główna Aktualności
Przyroda

Czas na ekologiczne wakacje

22.07.2017 Ekologia, Przyroda, Życie

Fot. Fotolia

Dzikich zwierząt nie wolno dotykać i niepokoić nawet wtedy, gdy są ranne. O napotkanych nad morzem: foce lub morświnie należy powiadomić Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu – apelują ekolodzy. Zachęcają do spędzania urlopu w Polsce, sprzątania po wakacyjnych biwakach i niekupowania egzotycznych pamiątek wyprodukowanych kosztem przyrody.

W komunikacie przesłanym PAP, WWF Polska ostrzega m.in. przed kupowaniem ryb zagrożonych wyginięciem. Są one oznaczone "czerwonym światłem" w "Poradniku rybnym", który można znaleźć pod adresem: http://ryby.wwf.pl/jaka-ryba-na-obiad-poradnik-konsumenta/.

 

Ekolodzy zwracają ponadto uwagę na coraz popularniejszy nad polskim morzem zwyczaj puszczania zapalonych lampionów. Stanowią one zagrożenie pożarowe, a odpady, jakie pozostawiają w postaci cienkich drucików w poważny sposób zagrażają zwierzętom, które mogą się w nie zaplątać lub pomylić z pożywieniem.

 

WWF odradza dalekie podróże związane z większą emisja dwutlenku węgla i zachęcają do spędzania lata w Polsce. Rekomendowanym przez organizację środkiem transportu jest pociąg, który obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż samochód.

 

Odwiedzane przez nas - podczas wakacji miejsca - muszą pozostać w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Pozostawione odpady, poza kwestią estetyczną, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Przyrodnicy zachęcają do zabierania ze sobą worków na śmieci – zarówno na piesze wędrówki, jak i na spływy kajakowe.

 

"Pływając kajakiem lub łódką, nie wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to dom wielu ptaków, które potrzebują spokoju, dlatego schodź z kajaka tylko w wyznaczonych miejscach. Podczas wakacji nie wolno niepokoić dzikich zwierząt" – czytamy w komunikacie WWF.

 

Ekolodzy radzą też zwracać uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne takie jak np. "Uwaga! Kraina żubra", „Uwaga rysie” - przypominają one o możliwości przebywania dzikich zwierząt w pobliżu drogi.

 

"Wędrując po górach, nigdy nie schodź ze szlaków, górskie lasy są bowiem domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, schodząc ze szlaków niepokoisz je zatem. Gdziekolwiek jesteś, nie dokarmiaj dzikich zwierząt, one poradzą sobie doskonale bez twojej pomocy, zaś ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które zazwyczaj oznaczają dla nich wyrok śmierci. Pamiętaj również, że będąc w górskich czy mazurskich lasach nie musisz obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko by uciec" – informują przyrodnicy.

 

Kupując pamiątki z wakacji powinniśmy ustalić, czy na pewno są one produkowane przez lokalnych wytwórców, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska i może wiązać się z nieetycznym wykorzystywaniem ludzi. Bezwzględnie należy zrezygnować z pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak skóry, części ciała, skorupy czy koralowce. Jest to nielegalne i oznacza wspieranie kłusowników. WWF odradza również kupowanie produktów zawierających olej palmowy, w tym kremów do opalania. Ekolodzy tłumaczą, że pod plantacje palm oleistych wycina się wielkie obszary lasów deszczowych, niszcząc naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt, np. orangutanów.

 

Wyjeżdżając na urlop powinniśmy pamiętać o wyłączeniu sprzętu elektrycznego, pozostającego w domu. Urządzenia w trybie "stand by”, przez cały czas wakacji będą niepotrzebnie pobierały energię.

 

Błękitny Patrol WWF, do którego należy zwrócić się znajdując na plaży np. fokę, dyżuruje przez całą dobę pod numerem telefonu 795 536 009.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ ekr/

Tagi: wwf
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi