Strona główna Aktualności
Świat

Mózgi rozmówców dostrajają się do siebie

24.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wystarcza zwykła, codzienna konwersacja, aby fale mózgowe dwóch osób zaczęły się ze sobą zgadzać. Dzięki temu lepiej komunikujemy się z innymi.

W eksperymencie opisanym na łamach „Scientific Reports” naukowcy z Baskijskiego Centrum Badań Percepcji, Mózgu i Języka sprawdzili jak pracują mózgi ludzi, którzy prowadzą między sobą rozmowę.

 

W tym celu prowadzili badanie elektroencefalograficzne mózgów (EEG) par nieznających się osób tej samej płci. Uczestnicy doświadczenia rozmawiali w tym czasie ze sobą oddzieleni zasłoną. Rozmowa dotyczyła ogólnych tematów, a każdy z ochotników czasem mówił, a innym razem słuchał.

 

Okazuje się, że nawet w trakcie zwyczajnej rozmowy mózgi jej uczestników zaczynają pracować zgodnie. Jak tłumaczą naukowcy, rejestrowane przez EEG fale mózgowe dwóch osób upodabniały się do siebie, tworząc pewnego rodzaju „połączenie”.

 

„Mamy do czynienia z międzymózgową komunikacją, która wykracza poza język i stanowi kluczowy czynnik w interpersonalnych relacjach i rozumieniu języka” - mówi jeden z badaczy dr Jon Andoni Duñabeitia.

 

Odkryta synchronizacja może pomóc w badaniu komunikacji międzyludzkiej z punktu widzenia różnych dziedzin. Autorzy badania twierdzą, że dzięki niej można będzie lepiej zrozumieć zjawiska z zakresu psychologii, psychiatrii, socjologii czy edukacji. Daje ona na przykład nowe narzędzie do badania zaburzeń komunikacji i pracy nad jej poprawą.

 

Naukowcy już myślą o dalszych eksperymentach. „Wykazanie istnienia neuronalnej synchroniczności między dwiema osobami zaangażowanymi w rozmowę to dopiero pierwszy krok” - twierdzi współautor doświadczenia dr Alejandro Pérez. W następnym etapie naukowiec ze swoimi współpracownikami chce sprawdzić, czy dostrojenie mózgów pojawia się także w czasie rozmowy w obcym języku. (PAP)

 

mat/ ekr/

Tagi: mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi