Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.07.2017 aktualizacja 26.07.2017

Życie mogło najpierw pojawić się na lądzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie jest wykluczone, że pierwsze mikroorganizmy pojawiły się w słodkich, lądowych wodach, nie zaś w oceanach – opisują naukowcy na łamach magazynu „Scientific American”.

Nowe badania, poza zaproponowaniem hipotezy, że pierwsze mikroorganizmy pojawiły się w słodkich wodach lądowych, a nie w oceanach, cofają również czas pojawienia się pierwszych form życia o 580 mln lat.

Przypuszczenia oparte są na badaniach, prowadzonych przez Tarę Djokic z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney (Australia). Badaczka eksplorowała formację geologiczną w niegościnnym regionie Pilbara w Zachodniej Australii.

Zainteresowana była sposobem powstania tzw. stromatolitów, czyli specyficznie ukształtowanych, regularnych skał, które są efektem ubocznym życia mikroorganizmów. Reprezentują one najstarsze świadectwo życia na Ziemi, sięgające 3,5 mld lat.

Zdaniem Djokic, stromatolity z Pilbara nie uformowały się w oceanie, ale w wodzie, którą raczej można by porównać do gorących źródeł w amerykańskim parku Yellowstone.

Odkrycie przesuwa wstecz pojawienie się mikroorganizmów lądowych o 580 mln lat. (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024