Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawie 10 mln zł dla młodych badaczy od Narodowego Centrum Nauki

27.07.2017 Uczelnie, Granty i stypendia
Fractal Design Element or Art Background

Fot. Fotolia

Niemal 10 mln zł trafi do młodych naukowców, przygotowujących rozprawę doktorską, w ramach rozstrzygniętej w środę piątej edycji konkursu ETIUDA Narodowego Centrum Nauki. Laureaci otrzymają stypendia w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie oraz odbędą staż w zagranicznym ośrodku naukowym.

ETIUDA to konkurs Narodowego Centrum Nauki skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. O środki na badania mogą ubiegać się w nim przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Oprócz stypendium w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie, laureaci odbędą również staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym.

 

Jak podaje NCN, o finansowanie w piątej edycji konkursu rywalizowało 389 badaczy - stypendia otrzymało 97 z nich. W grupie nauk o życiu dofinansowanie uzyskało 27 projektów; w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce przyznano 30 grantów; zaś w naukach ścisłych i technicznych nagrodzono 40 projektów.

 

"W piątej edycji konkursu zdecydowaliśmy się zwiększyć wysokość stypendiów przyznawanych doktorantom o 1,5 tys. zł w porównaniu z poprzednimi latami" – wyjaśnia, cytowany w przesłanym PAP komunikacie przewodniczący Rady NCN prof. Janusz Janeczek. "Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli poświęcić cały swój czas badaniom, a program stażowy umożliwi im pracę pod okiem najlepszych specjalistów z ich dziedzin" - dodaje.

 

Placówki, w których doktoranci odbywać będą staże badawcze, są bardzo zróżnicowane: obok uniwersytetów i instytutów badawczych z całego świata doktoranci pracować będą nad swoimi projektami również w prywatnych przedsiębiorstwach badawczo-rozwojowych.

 

"To bardzo ważne, by nasze środowisko zacieśniało więzy z zagranicznymi partnerami. Mobilność i współpraca między różnymi ośrodkami to kluczowy element dla powodzenia ambitnych projektów naukowych" - dodaje dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki. – "Dlatego staramy się, by nowe pokolenie badaczy miało warunki do wczesnego rozwijania swojej sieci kontaktów oraz umiejętności odnalezienia się w międzynarodowym środowisku" - mówi.

 

W grupie nauk o życiu złożono 112 wniosków, z których finansowanie na łączną kwotę ponad 2,9 mln zł uzyskało 27 projektów. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. projekt mgr Bronisławy Szarzyńskiej-Zawadzkiej z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Doktorantka zajmie się badaniem czynników genetycznych w dziecięcej ostrej białaczce limfoblastycznej. Projekt otrzyma dofinansowanie w kwocie 110 tys. zł, a staż zostanie zrealizowany w Centrum Genetyki Medycznej w Gandawie.

 

Z kolei w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce zgłoszono 120 projektów. Finansowanie o łącznym budżecie prawie 3 mln zł otrzymało 30 z nich. Nagrodzony został m.in. pomysł badawczy mgr. Michała Żmudy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach projektu o budżecie prawie 105 tys. zł autor będzie badał relacje pomiędzy grami cyfrowymi a tradycją literacką. Swój staż badawczy odbędzie na IT University of Copenhagen.

 

Najwięcej - 157 wniosków - nadesłali przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych, z których finansowanie o łącznej wysokości niemal 4 mln zł otrzyma 40 projektów. Wśród nich znalazło się m.in. zgłoszenie mgr inż. Eweliny Witkowskiej z Politechniki Łódzkiej, która zajmuje się elektroniką organiczną. W ramach dofinansowanego na kwotę 111 tys. zł projektu doktorantka przeprowadzi badania nad polimerowymi diodami elektroluminescencyjnymi oraz odbędzie staż w laboratoriach badawczych belgijskiej firmy Imec Vzw.

 

Pełna lista zakwalifikowanych projektów dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-07-26-etiuda5

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn-etiuda

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi