Strona główna Aktualności

Nawet na wakacjach naukowcy objaśniają tajemnice mózgu

26.07.2017 Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Rys. Fotolia

Wystawa objaśniająca pracę mózgu oraz testy i zabawy edukacyjne czekają w czwartek na mieszkańców i turystów w Mikołajkach (warmińsko-mazurskie). Trzecią edycję imprezy edukacyjnej "Mózg na Wakacjach" organizują pracownicy Polskiej Akademii Nauk.

"Nie jest to impreza naukowa, podczas której podawane są suche fakty, ale popularnonaukowa i edukacyjna, gdzie poprzez zabawę i doświadczenia można objaśniać jak funkcjonuje mózg. Spotkanie kierujemy do wszystkich chętnych - do mieszkańców, ale i przebywających obecnie na Mazurach turystów. Jeśli pogoda nie będzie zachęcać do żeglowania, to warto przyjechać do nas"- powiedział PAP w środę kierownik stacji hydrobiologicznej w Mikołajkach dr Tomasz Janecki.

 

Organizatorzy, czyli Instytut Biologii Doświadczalnej PAN i Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach zaprezentują m.in.: wystawę neuroanatomiczną "Zajrzyj do wnętrza mózgu", pokazującą mózg z zewnątrz i od środka. Dla dzieci i dorosłych testy i zabawy przygotowali doktoranci i pracownicy Instytutu Nenckiego PAN. "W ten sposób chcemy przekonać widzów, że mózg jest ciekawy"- powiedział dr Tomasz Janecki.

 

Dodał, że ubiegłoroczna edycja wydarzenia cieszyła się dużym powodzeniem. Odwiedzający Stację Hydrobiologiczną PAN w Mikołajkach mając do dyspozycji model ludzkiego mózgu mogli zobaczyć, jakie jego obszary odpowiadają za określone zachowania człowieka, jego emocje, uczucia, zmysły czy codzienne czynności. Dzieci przygotowywały preparaty mikroskopowe z tkanek mózgu gryzoni. Wszyscy chętni mogli podczas testów - także komputerowych - sprawdzić swoje zmysły i cechy osobowości, a także odkryć na czym polega zdolność kojarzenia. Organizatorzy przygotowali również modele komórek nerwowych.

 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

 

ali/ ekr/

Tagi: mózg
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi