Strona główna Aktualności
Przyroda

W sobotę rusza kolejna "Akcja Siemianówka"

27.07.2017 Ekologia, Przyroda, Życie

Uniwersytet w Białymstoku

Przez blisko trzy miesiące miłośnicy ptaków będą je łapać, badać i obrączkować. Wszystko pod okiem licencjonowanych obrączkarzy w ramach kolejnej edycji "Akcji Siemianówka", która ruszy w sobotę 29 lipca.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Zawsze rozstawia się w okolicach Zalewu Siemianówka. Jego lokalizacje się zmieniały, ale od trzech lat miejscem badań ponownie jest południowo-wschodni brzeg zbiornika, w pobliżu wsi Siemianówka.

 

Jak informuje Uniwersytet w Białymstoku (UwB), Siemianówka jest bardzo dobrym miejscem na badania ornitologiczne. "Jest nie tylko miejscem bytowania wielu gatunków, ale także przystankiem na drodze wiosennych i jesiennych ptasich wędrówek. Każdego roku do siatek i pułapek tunelowych trafia kilka tysięcy osobników, wśród nich w trakcie 15 lat badań znalazło się kilka bardzo ciekawych gatunków np.: modraczek, świstunka złotawa, świstunka żółtawa, dubelt, błotniak stepowy, zaroślówka, wodniczka, żołna. W pobliżu obozu można zaobserwować migrujące ptaki drapieżne, setki pospolitych, a także rzadkich siewek. Obserwowane były między innymi: płatkonóg płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny czy terekia (choć bardzo rzadko)" - czytamy w komunikacie UwB.

 

"Staramy się rozstawiać sieci ornitologiczne w podobnych miejscach i siedliskach, co przed rokiem. Dzięki temu porównanie danych o schwytanych i zbadanych ptakach jest bardziej miarodajne" – wyjaśnia Katarzyna Curyło, licencjonowany obrączkarz i jedna z organizatorek obozu. "Na pewno ustawimy je w siedliskach przejściowych - na styku zbiornika i lądu, w krzakach i trzcinowiskach. Prawdopodobnie także w pobliskim lesie, a jeśli za kilka tygodni poziom wody w zbiorniku trochę się obniży, być może uda nam się umieścić pułapki tunelowe także na wynurzających się z wody wysepkach" - wyjaśnia.

 

Wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami sprawdzają siatki i pułapki tunelowe podczas systematycznych obchodów. Następnie schwytanym ptakom zakładana jest odpowiednia obrączka ze specjalnym numerem identyfikacyjnym, oznaczany jest gatunek oraz sprawdzana kondycja, a także otłuszczenie, czyli to, jaki zapas energii zgromadził dany osobnik. Zbierane są pomiary biometryczne oraz waga, po czym ptaki wypuszczane są na wolność.

 

"Do udziału w +Akcji Siemianówka+ zapraszamy wszystkich pasjonatów ornitologii. Na obozie można się nauczyć identyfikowania gatunków i technik postępowania z ptakami, a także zdobyć wiedzę o biologii tych zwierząt. Warunki, jak to w obozie, spartańskie, ale możliwość tak bliskiego obcowania z przyrodą rekompensuje niewygody. Przyjeżdżają do nas nie tylko studenci, ale i całe rodziny, młodsi i starsi. To świetna okazja, by przygodę połączyć z nauką" – zachęca Damian Pogodziński z Koła Naukowego Biologów UwB, które jest współorganizatorem obozu.

 

W pierwszym tygodniu września miłośnicy ptaków, którzy chcą zdobyć licencję obrączkarza, będą nad Siemianówką przygotowywać się do egzaminu pod okiem Tomasza Mokwy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków. To właśnie tam trafiają dane zebrane przez uczestników obozu. (PAP)

 

ekr/ zan/

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi