Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wiceminister nauki dla PAP: zamiast NIT - Sieć Badawcza Łukasiewicz

27.07.2017 Uczelnie, Prawo
Warszawa, 25.01.2017. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński podczas konferencji prasowej "Partnerstwo innowacyjne - nowatorski sposób finansowania innowacji. Prezentacja programu +Bezemisyjny transport publiczny+" w Ministrstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ciągu kilku tygodni Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, NCBR i NFOŚiGW mają podpisać listy intencyjne o współpracy z miastami, które stawiają na rozwój elektromobilności. Prototypy autobusów elektrycznych powinny powstać do końca 2018 r., a rok później mogą być gotowe do eksploatacji na drogach. (rg/nlat) PAP/Rafał Guz

PAP © 2017 / Rafał Guz

Nie Narodowy Instytut Technologiczny a Sieć Badawcza Łukasiewicz połączy kilkadziesiąt instytutów badawczych, które mają prowadzić prace rozwojowe w dziedzinach priorytetowych dla Polski. Tak zdecydował resort nauki po zakończeniu konsultacji projektu ustawy o NIT – powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Dardziński.

W projekcie, przygotowanym kilka miesięcy temu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wymieniono 35 instytutów, które miały zostać włączone do NIT (wszystkie podlegają obecnie Ministerstwu Rozwoju). Zakładano, że instytucja zajmie się prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach priorytetowych dla Polski. Wedle autorów projektu konsolidacja instytutów miała się też przysłużyć powstaniu rozpoznawalnej marki na rynku nauki.

 

Z dniem wejścia w życie ustawy o NIT instytuty miały stracić osobowość prawną.

 

Po zakończonych na początku maja konsultacjach publicznych projektu okazało się, że największe kontrowersje wzbudził właśnie zapis dotyczący odebrania instytutom badawczym, które miały wejść w skład NIT, osobowości prawnej. Wskazywano na to, że może to m.in. spowodować ograniczenie bezpośredniej współpracy z przedsiębiorstwami i pogorszyć efektywność ich działalności.

 

„Nasze stanowisko było takie, że nie jest to kwestia merytorycznie rozstrzygająca (utrata osobowości prawnej - przyp. PAP). Uznaliśmy jednak, że skoro dla partnerów społecznych ma ona tak duże znaczenie, to dokonamy korekty, choć wymagało to dużej zmiany legislacyjnej” - powiedział PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

 

Podkreślił, że modyfikacja dotyczy zagadnień prawnych związanych z istnieniem instytucji, a nie samej koncepcji merytorycznej.

 

"Zaproponujemy partnerom społecznym nową koncepcję struktury prawnej, w której instytuty badawcze mają zachowaną osobowość prawną" - dodał. Jak wyjaśnił, wedle nowej koncepcji osobowość prawna instytutu będzie wydzielona, czyli istniejąca równolegle do osobowości prawnej całej sieci, która je gromadzi.

 

MNiSW podjęło też decyzję o zmianie nazwy powstającej instytucji z NIT na Sieć Badawcza Łukasiewicz.

 

Dardziński powiedział PAP, że jego resort jest na końcowym etapie przygotowywania nowej koncepcji ustawy. Wyraził nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni dokument trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a po wakacjach sejmowych - do prac w Sejmie.

 

Wiceminister wyraził nadzieję, że ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. "Termin ten jest wciąż realny, ale wszystko zależy od szybkości prac w procesie legislacyjnym" – zaznaczył.

 

Wyjaśniając wybór patrona sieci, Dardziński przypomniał, że nazwisko Ignacego Łukasiewicza ”oddaje ideę sieci”. Dokonał bowiem przełomowego odkrycia, które opatentował i zbudował przemysł z tym związany. Ignacy Łukasiewicz (1822 - 1882) był wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie miała podobną strukturę organizacyjną do tej zakładanej pierwotnie w NIT. Pracą instytutów kierować będzie centralny instytut, który kierowany będzie przez prezesa i wiceprezesów. Przy prezesie będzie działać kolegium doradców i rada. "Przepisy dotyczące kwestii funkcjonowania tej części instytucji pozostaną bez zmian" - zapewnił Dardziński.

 

Podczas konsultacji projektu często apelowano też o pozostawienie instytutom statusu jednostek naukowych, czyli by mogły nadal nadawać stopnie naukowe.

 

Resort nauki nie przychylił się jednak do tych postulatów. "Zależy nam, żeby instytuty badawcze bardzo blisko współpracowały z uczelniami, a te z instytutami. Naszym zdaniem nie ma potrzeby dublowania uprawnień" – powiedział Dardziński. W jego ocenie takie rozwiązanie wzmocni potencjał samych instytutów - badacze w mniejszym stopniu będą musieli zajmować się biurokracją i mają być bardziej efektywni.

 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 3
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi