Strona główna Aktualności
Archeologia

Wrocław/ Archeolodzy w centrum miasta odkryli pozostałości osad z XI w. i XII w.

29.07.2017 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Fotolia

Pozostałości osad, z których najstarsze pochodzą z XI, odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska w okolicach Nowego Targu w ścisłym centrum Wrocławia. Jednym z ciekawszych artefaktów znalezionych podczas tych wykopalisk jest fragment piaskowej rzeźby z XII w.

Badania prowadzone są na około 40-arowym kwartale pomiędzy placem Nowy Targ a ulicą Wita Stwosza. Po wyburzeniu budynku z lat 70. XX w. ma powstać tam nowa zabudowa; wcześniej jednak grunt badają archeolodzy.

 

Jak powiedział w czwartek PAP prof. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarsze fragmenty zabudowań, jakie znaleźli tam archeolodzy, pochodzą z XI w. "To protomiejska osada rzemieślniczo-targowa z XI i XII wieku. Następnie wytyczono tam w drugiej połowie XIII w. dzisiejszy pl. Nowy Targ i regularną siatkę ulic wokół niego, wówczas powstały tam działki mieszczańskie, początkowo z zabudową drewnianą, a później – od XIV w. - ceglaną" - mówił prof. Piekalski.

 

Archeolog dodał, że poszczególne warstwy, w tym - fundamenty domów - są dość dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli tam zabytki drewniane, tkaniny, kości, ceramikę i zabytki metalowe. "Datowane są one od XI w. po czasy nam współczesne” - powiedział prof. Piekalski. Naukowiec zwrócił uwagę, że w warstwie z XIV w. dość licznie występowały przęśliki (rodzaj ciężarka wykorzystywany w wrzecionach do produkcji nici z lnu czy wełny). "Występowanie tego przyrządu w tak dużej liczbie świadczy o profesji, jaką zajmowali się mieszkańcy tych domów" - powiedział profesor.

 

Innym interesującym znaleziskiem jest fragment rzeźby pisakowej przedstawiający głowę, najprawdopodobniej postaci religijnej. "Rzeźbę znaleźliśmy w środę w warstwie z XIV, zabytek będzie analizowany przez historyków sztuki. Wiemy, że rzeźba pochodzi z XII w., najprawdopodobniej z któregoś z kościołów" - powiedział prof. Piekalski.

 

Dodał, że być może rzeźba pochodzi z klasztornego kościoła Augustianów na Piasku. "Ten kościół był w XIV w. przebudowywany, ale to jedynie przypuszczenie, że rzeźba pochodzi stamtąd. Tak jak przypuszczeniem jest to, kogo przedstawia. Na pierwszy rzut oka to Chrystus, ale nie ma aureoli, więc może któryś z apostołów" - powiedział naukowiec.

 

Archeolodzy zakończą bania w kwartale pomiędzy pl. Nowy Targ, a ul. Wita Stwosza jesienią.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

pdo/ zan/

Tagi: wykopaliska
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi