Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 30 mln zł na humanistyczne projekty badawcze

28.07.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Rys. Fotolia

Ponad 30 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na długoterminowe projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultury narodowej. MNiSW rozstrzygnęło właśnie konkurs w ramach modułu "Dziedzictwo Narodowe" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Dziedzictwo Narodowe to jeden z trzech, obok Uniwersaliów oraz Fundamentów, modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Jak podaje MNiSW, w konkursie wzięło udział 249 wniosków. Dofinansowanie na łączną kwotę 30,9 mln zł uzyskało 28 projektów.

 

Najwyższe dofinansowanie - w wysokości prawie 2,2 mln zł - otrzymał dr Radosław Biskup z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dzięki temu opracuje on dwa tomy "Słownika historyczno-geograficznego Prus w średniowieczu i u progu epoki wczesnonowożytnej". Z kolei prof. dr hab. Wacław Walecki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzysta 2,1 mln zł na drugi etap prac nad drukowaną edycją "Bibliografii Polskiej" Estreichera oraz nad rozbudową jej elektronicznej wersji.

 

Oprócz tego środki z modułu Dziedzictwo Narodowe wspomogą m.in. prace nad cyfrową edycją XI tomu "Słownika prasłowiańskiego", prace badawcze i dokumentacyjne nad źródłami zgromadzonymi przez Oskara Kolberga oraz nad leksykonem polskiego dziedzictwa religijnego, kulturowego, społecznego i materialnego w Stanach Zjednoczonych.

 

O wsparcie w ramach modułu Dziedzictwo Narodowe ubiegać mogą się projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę NPRH. Zakres konkursu obejmował projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujące badania nad dziedzictwem narodowym, jak również projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym - zwłaszcza wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych.

 

NPRH wspiera polskich naukowców od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi