Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 30 mln zł na humanistyczne projekty badawcze

28.07.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Rys. Fotolia

Ponad 30 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na długoterminowe projekty badawcze o najwyższej wartości dla polskiej humanistyki oraz kultury narodowej. MNiSW rozstrzygnęło właśnie konkurs w ramach modułu "Dziedzictwo Narodowe" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Dziedzictwo Narodowe to jeden z trzech, obok Uniwersaliów oraz Fundamentów, modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Jak podaje MNiSW, w konkursie wzięło udział 249 wniosków. Dofinansowanie na łączną kwotę 30,9 mln zł uzyskało 28 projektów.

 

Najwyższe dofinansowanie - w wysokości prawie 2,2 mln zł - otrzymał dr Radosław Biskup z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dzięki temu opracuje on dwa tomy "Słownika historyczno-geograficznego Prus w średniowieczu i u progu epoki wczesnonowożytnej". Z kolei prof. dr hab. Wacław Walecki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzysta 2,1 mln zł na drugi etap prac nad drukowaną edycją "Bibliografii Polskiej" Estreichera oraz nad rozbudową jej elektronicznej wersji.

 

Oprócz tego środki z modułu Dziedzictwo Narodowe wspomogą m.in. prace nad cyfrową edycją XI tomu "Słownika prasłowiańskiego", prace badawcze i dokumentacyjne nad źródłami zgromadzonymi przez Oskara Kolberga oraz nad leksykonem polskiego dziedzictwa religijnego, kulturowego, społecznego i materialnego w Stanach Zjednoczonych.

 

O wsparcie w ramach modułu Dziedzictwo Narodowe ubiegać mogą się projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę NPRH. Zakres konkursu obejmował projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujące badania nad dziedzictwem narodowym, jak również projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym - zwłaszcza wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych.

 

NPRH wspiera polskich naukowców od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi