Strona główna Aktualności

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

07.08.2017 Książka

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa PWN. 

 

Dwóch socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się w podróż po Polsce, zarówno tej prawdziwej, jak i wirtualnej. Odwiedzali wszelkiego rodzaju imprezy rozrywkowe, od Przystanku Woodstock, przez Mazurską Noc Kabaretową, aż po IX Borzęckie Święto Grzyba. Przeprowadzili badania różnorodnych polskich społeczności internetowych, kulturowych nisz funkcjonujących w sieci: poświęconego urodzie portalu Wizaż.pl, skupiającej miłośników fantastyki Gildii czy Polskiego Portalu Piwowarskiego. Rezultatem prac prof. Tomasza Szlendaka i dra hab. Krzysztofa Olechnickiego jest książka "Nowe praktyki kulturowe Polaków" - studium życia kulturalnego współczesnych Polaków.

 

"Polacy po 1989 roku znaleźli się w okolicznościach zarówno silnej dominacji kultury konsumpcyjnej, jak i presji nowego modelu czasu kulturowego" - piszą autorzy we wprowadzeniu do książki. Według nich, Polacy nieustannie dzisiaj krążą pomiędzy czasem w rozumieniu tradycyjnym, traktowanym jako wartość ekonomiczna i nieustannie uciekającym - a modelem czasu funkcjonującym m.in. podczas imprez rozrywkowych, które pozwalają na oderwanie się od codzienności.

 

"Konsumpcja w wersji polskiej oraz nowy reżim czasu sterujący pracą i niepracą nie pozostały bez wpływu na uczestnictwo Polaków w kulturze, przy czym ewolucja modelu zachowań kulturowych, jaka już się dokonała i jaka wciąż się dokonuje, ma charakter dwutorowy. Pierwszy kierunek to nurt wielozmysłowego konsumowania karnawałowej kultury popularnej, drugi - to +ciche+ działania wewnątrz wirtualnych subświatów kulturowych, będące wyrazem niezadowolenia z dominujących praktyk kulturalnych" - dodają autorzy.

 

"Tradycyjne praktyki - np. czytanie książek w domu albo uważne słuchanie płyt - w obliczu nowego rytualizmu kultury wydarzeniowej oraz ekspansji alternatywnych subświatów kultury stają się automatycznie nieuczestnictwem. To jednak nie oznacza, że są niefunkcjonalne, ponieważ pomagają (...) gromadzić kapitał kulturowy użyteczny i wartościowy w subświatach".

 

Szlendak i Olechnicki łączą w analizie uczestnictwa Polaków w kulturze swoje - pozornie niezwiązane - zainteresowania badawcze. Pierwszy z nich prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Drugiego interesują możliwości metod wizualnych, antropologia społeczna, socjologia internetu i nowe ruchy społeczne. W rezultacie powstała pozycja, która może zainteresować nie tylko socjologów, lecz także kulturoznawców, animatorów kultury oraz tych, którzy odpowiadają za ofertę kulturalną.

 

Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Krzysztof Olechnicki z kolei kieruje Zakładem Badań Kultury w tym samym instytucie. Obaj naukowcy są byłymi stypendystami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika "Polityka".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Tagi: pwn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi