Strona główna Aktualności

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

07.08.2017 Książka

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa PWN. 

 

Dwóch socjologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się w podróż po Polsce, zarówno tej prawdziwej, jak i wirtualnej. Odwiedzali wszelkiego rodzaju imprezy rozrywkowe, od Przystanku Woodstock, przez Mazurską Noc Kabaretową, aż po IX Borzęckie Święto Grzyba. Przeprowadzili badania różnorodnych polskich społeczności internetowych, kulturowych nisz funkcjonujących w sieci: poświęconego urodzie portalu Wizaż.pl, skupiającej miłośników fantastyki Gildii czy Polskiego Portalu Piwowarskiego. Rezultatem prac prof. Tomasza Szlendaka i dra hab. Krzysztofa Olechnickiego jest książka "Nowe praktyki kulturowe Polaków" - studium życia kulturalnego współczesnych Polaków.

 

"Polacy po 1989 roku znaleźli się w okolicznościach zarówno silnej dominacji kultury konsumpcyjnej, jak i presji nowego modelu czasu kulturowego" - piszą autorzy we wprowadzeniu do książki. Według nich, Polacy nieustannie dzisiaj krążą pomiędzy czasem w rozumieniu tradycyjnym, traktowanym jako wartość ekonomiczna i nieustannie uciekającym - a modelem czasu funkcjonującym m.in. podczas imprez rozrywkowych, które pozwalają na oderwanie się od codzienności.

 

"Konsumpcja w wersji polskiej oraz nowy reżim czasu sterujący pracą i niepracą nie pozostały bez wpływu na uczestnictwo Polaków w kulturze, przy czym ewolucja modelu zachowań kulturowych, jaka już się dokonała i jaka wciąż się dokonuje, ma charakter dwutorowy. Pierwszy kierunek to nurt wielozmysłowego konsumowania karnawałowej kultury popularnej, drugi - to +ciche+ działania wewnątrz wirtualnych subświatów kulturowych, będące wyrazem niezadowolenia z dominujących praktyk kulturalnych" - dodają autorzy.

 

"Tradycyjne praktyki - np. czytanie książek w domu albo uważne słuchanie płyt - w obliczu nowego rytualizmu kultury wydarzeniowej oraz ekspansji alternatywnych subświatów kultury stają się automatycznie nieuczestnictwem. To jednak nie oznacza, że są niefunkcjonalne, ponieważ pomagają (...) gromadzić kapitał kulturowy użyteczny i wartościowy w subświatach".

 

Szlendak i Olechnicki łączą w analizie uczestnictwa Polaków w kulturze swoje - pozornie niezwiązane - zainteresowania badawcze. Pierwszy z nich prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Drugiego interesują możliwości metod wizualnych, antropologia społeczna, socjologia internetu i nowe ruchy społeczne. W rezultacie powstała pozycja, która może zainteresować nie tylko socjologów, lecz także kulturoznawców, animatorów kultury oraz tych, którzy odpowiadają za ofertę kulturalną.

 

Tomasz Szlendak jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Krzysztof Olechnicki z kolei kieruje Zakładem Badań Kultury w tym samym instytucie. Obaj naukowcy są byłymi stypendystami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika "Polityka".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Tagi: pwn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi