Strona główna Aktualności
Granty i stypendia

67 mln zł na badania naukowe od FNP - ruszyły kolejne edycje 5 konkursów

02.08.2017 Granty i stypendia, Konkursy, Granty i konkursy

Fot. Fotolia

Łącznie 67 mln zł przeznaczy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach pięciu uruchomionych we wtorek konkursów. Czas na składanie wniosków mija 2 października br.

O granty na realizację badań w Polsce mogą się ubiegać badacze z całego świata, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki. Warunkiem jest posiadanie co najmniej stopnia naukowego doktora.

 

FNP uruchomiło z początkiem sierpnia nabór do pięciu konkursów: FIRST TEAM, HOMING, POWROTY oraz TEAM-TECH Core Facility i Core Facility PLUS. Wszystkie programy finansowane są ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Łącznie niemal 30 mln zł jest do zdobycia w nowej edycji konkursu FIRST TEAM. Oferuje on trzyletnie granty w wysokości ok. 2 mln zł na założenie pierwszego zespołu badawczego. Jak informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym FNP, wsparcie w ramach tego konkursu mogą otrzymać projekty dotyczące konkurencyjnych w skali światowej prac badawczo-rozwojowych, których wyniki wniosą znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem. Granty te mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych.

 

Z kolei naukowcy z doświadczeniem w pracy badawczej za granicą, którzy chcieliby prowadzić badania w Polsce, mogą skorzystać z grantów w wysokości ok. 800 tys. zł, przyznawanych w ramach programu HOMING. Realizacja projektu powinna zająć dwa lata. Podobna propozycja czeka na badaczy, którzy chcą wrócić do pracy naukowej po przerwie spowodowanej np. pracą w innym sektorze gospodarki lub urlopem rodzicielskim. Dla nich przeznaczone są dwuletnie granty o charakterze staży podoktorskich w wysokości ok. 800 tys. zł w programie POWROTY. Na konkursy w programach HOMING i POWROTY FNP przeznaczy łącznie 12 mln zł. Projekty mogą być realizowane zarówno w jednostkach naukowych, jak i przedsiębiorstwach.

 

Celem programów TEAM-TECH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS jest natomiast zwiększenie wykorzystania dostępnej w Polsce aparatury naukowo-badawczej. Dostępne w tych programach granty przeznaczona są dla zespołów badawczych realizujących projekty, które mają na celu powstanie lub rozwój usługi z wykorzystaniem dostępnej aparatury badawczej oraz świadczenie tej usługi w przyszłości na rzecz odbiorców biznesowych lub innych odbiorców (w tym również jednostek naukowo-badawczych). Wysokość grantów wynosi ok. 1,5 mln-3,5 mln zł na prace trwające do 36 miesięcy (lub, w przypadku Core Facility PLUS, do 18 miesięcy). Projekty mogą realizować zarówno jednostki naukowe, jak i przedsiębiorstwa. W obu programach jest do zdobycia łącznie 25 mln zł.

 

Więcej informacji o konkursach można znaleźć na stronie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej: www.fnp.org.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ agt/

Tagi: fnp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi