Strona główna Aktualności
Granty i stypendia

67 mln zł na badania naukowe od FNP - ruszyły kolejne edycje 5 konkursów

02.08.2017 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Łącznie 67 mln zł przeznaczy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) na projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach pięciu uruchomionych we wtorek konkursów. Czas na składanie wniosków mija 2 października br.

O granty na realizację badań w Polsce mogą się ubiegać badacze z całego świata, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki. Warunkiem jest posiadanie co najmniej stopnia naukowego doktora.

 

FNP uruchomiło z początkiem sierpnia nabór do pięciu konkursów: FIRST TEAM, HOMING, POWROTY oraz TEAM-TECH Core Facility i Core Facility PLUS. Wszystkie programy finansowane są ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

 

Łącznie niemal 30 mln zł jest do zdobycia w nowej edycji konkursu FIRST TEAM. Oferuje on trzyletnie granty w wysokości ok. 2 mln zł na założenie pierwszego zespołu badawczego. Jak informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym FNP, wsparcie w ramach tego konkursu mogą otrzymać projekty dotyczące konkurencyjnych w skali światowej prac badawczo-rozwojowych, których wyniki wniosą znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem. Granty te mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych.

 

Z kolei naukowcy z doświadczeniem w pracy badawczej za granicą, którzy chcieliby prowadzić badania w Polsce, mogą skorzystać z grantów w wysokości ok. 800 tys. zł, przyznawanych w ramach programu HOMING. Realizacja projektu powinna zająć dwa lata. Podobna propozycja czeka na badaczy, którzy chcą wrócić do pracy naukowej po przerwie spowodowanej np. pracą w innym sektorze gospodarki lub urlopem rodzicielskim. Dla nich przeznaczone są dwuletnie granty o charakterze staży podoktorskich w wysokości ok. 800 tys. zł w programie POWROTY. Na konkursy w programach HOMING i POWROTY FNP przeznaczy łącznie 12 mln zł. Projekty mogą być realizowane zarówno w jednostkach naukowych, jak i przedsiębiorstwach.

 

Celem programów TEAM-TECH Core Facility oraz TEAM-TECH Core Facility PLUS jest natomiast zwiększenie wykorzystania dostępnej w Polsce aparatury naukowo-badawczej. Dostępne w tych programach granty przeznaczona są dla zespołów badawczych realizujących projekty, które mają na celu powstanie lub rozwój usługi z wykorzystaniem dostępnej aparatury badawczej oraz świadczenie tej usługi w przyszłości na rzecz odbiorców biznesowych lub innych odbiorców (w tym również jednostek naukowo-badawczych). Wysokość grantów wynosi ok. 1,5 mln-3,5 mln zł na prace trwające do 36 miesięcy (lub, w przypadku Core Facility PLUS, do 18 miesięcy). Projekty mogą realizować zarówno jednostki naukowe, jak i przedsiębiorstwa. W obu programach jest do zdobycia łącznie 25 mln zł.

 

Więcej informacji o konkursach można znaleźć na stronie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej: www.fnp.org.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ agt/

Tagi: fnp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi