Strona główna Aktualności

SHE for IT - studentki informatyki wyruszyły w Polskę

04.08.2017 Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Fot. Fotolia

50 utalentowanych studentek informatyki do września przekazuje swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach. To element kompanii społecznej SHE for IT.

Celem kampanii jest zwiększenie zainteresowania obszarem nauk technicznych i ścisłych wśród dzieci, ale także promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych.

 

Dzięki kampanii dzieci w całej Polsce poznają podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą się uczyły budowania oraz programowania robotów. Zajęcia są bezpłatne, a młode informatyczki-wolontariuszki wierzą, że dzięki tej inspiracji mnóstwo młodych osób w Polsce ma szansę zainteresować się światem technologii.

 

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Fundacja Edukacyjna Perspektywy, dziewczyny dotrą z warsztatami do szkół podstawowych w całej Polsce - m.in. do Sierczy (woj. małopolskie), Szerszeni (woj. podlaskie), Główczyc (woj. pomorskie), Krasnobrodu (woj. lubelskie), Wrzosowej (woj. śląskie), Franciszkowa (woj. wielkopolskie), Pińczowa (woj. świętokrzyskie), Błaznowa (woj. podkarpackie) czy Gniewkowa (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Pierwsze warsztaty informatyczne dla dzieci już się odbyły. Jedną z wolontariuszek była Honorata Sierocka, studentka I roku informatyki na Politechnice Białostockiej, która uczyła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy. "Praca z dzieciakami w Sierczy uświadomiła mi, że takie działania są ważne i mają sens. Zajęcia informatyczne miały dać im dostęp do nowych technologii, którego na co dzień nie mają - i pokazać, że komputery to nie tylko gry, że przy ich pomocy można realnie zmieniać świat" - mówi Sierocka.

 

Podobne wrażenia z wolontariatu w Szkole Podstawowej w Szerszeniach przywiozła Patrycja Madyda, studentka I roku informatyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. "Zainteresowanie mieszkańców Szerszeni zajęciami i pytania uczniów, kiedy znów przyjedziemy pokazały mi, jak ważne są takie inicjatywy. Mam też poczucie, że takich zajęć powinno być więcej, szczególnie tam, gdzie dostęp do nowych technologii jest ograniczony" - zaznacza.

 

Kampanię organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z fundacją Projektor i Koalicją na Rzecz Innowacji - przy wsparciu partnerów technologicznych – Cisco, Roche, Intel, Ericsson, Citi, IGT i Goldman Sachs.

 

Wolontariat jest częścią programu IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych m.in. w wejściu na rynek pracy. W dniach 25-29 września br. w ramach programu odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT Women in Tech Camp.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi