Strona główna Aktualności
Popularyzacja nauki

SHE for IT - studentki informatyki wyruszyły w Polskę

04.08.2017 Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

50 utalentowanych studentek informatyki do września przekazuje swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach. To element kompanii społecznej SHE for IT.

Celem kampanii jest zwiększenie zainteresowania obszarem nauk technicznych i ścisłych wśród dzieci, ale także promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych.

 

Dzięki kampanii dzieci w całej Polsce poznają podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą się uczyły budowania oraz programowania robotów. Zajęcia są bezpłatne, a młode informatyczki-wolontariuszki wierzą, że dzięki tej inspiracji mnóstwo młodych osób w Polsce ma szansę zainteresować się światem technologii.

 

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Fundacja Edukacyjna Perspektywy, dziewczyny dotrą z warsztatami do szkół podstawowych w całej Polsce - m.in. do Sierczy (woj. małopolskie), Szerszeni (woj. podlaskie), Główczyc (woj. pomorskie), Krasnobrodu (woj. lubelskie), Wrzosowej (woj. śląskie), Franciszkowa (woj. wielkopolskie), Pińczowa (woj. świętokrzyskie), Błaznowa (woj. podkarpackie) czy Gniewkowa (woj. kujawsko-pomorskie).

 

Pierwsze warsztaty informatyczne dla dzieci już się odbyły. Jedną z wolontariuszek była Honorata Sierocka, studentka I roku informatyki na Politechnice Białostockiej, która uczyła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy. "Praca z dzieciakami w Sierczy uświadomiła mi, że takie działania są ważne i mają sens. Zajęcia informatyczne miały dać im dostęp do nowych technologii, którego na co dzień nie mają - i pokazać, że komputery to nie tylko gry, że przy ich pomocy można realnie zmieniać świat" - mówi Sierocka.

 

Podobne wrażenia z wolontariatu w Szkole Podstawowej w Szerszeniach przywiozła Patrycja Madyda, studentka I roku informatyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. "Zainteresowanie mieszkańców Szerszeni zajęciami i pytania uczniów, kiedy znów przyjedziemy pokazały mi, jak ważne są takie inicjatywy. Mam też poczucie, że takich zajęć powinno być więcej, szczególnie tam, gdzie dostęp do nowych technologii jest ograniczony" - zaznacza.

 

Kampanię organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z fundacją Projektor i Koalicją na Rzecz Innowacji - przy wsparciu partnerów technologicznych – Cisco, Roche, Intel, Ericsson, Citi, IGT i Goldman Sachs.

 

Wolontariat jest częścią programu IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych m.in. w wejściu na rynek pracy. W dniach 25-29 września br. w ramach programu odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT Women in Tech Camp.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi