Strona główna Aktualności
Technologia

Zaciszny kątek w polskim "domku z kart"

08.08.2017 Technologie, Innowacje, Technologia

Źródło: archi-tektura.pl

Domy z papieru? To pomysł tyleż oryginalny, co całkiem realny. Polscy architekci mają pomysł na domki zbudowane z papierowych kart przeznaczone dla uchodźców czy osób, którym dach nad głową zabrały kataklizmy naturalne.

"Pomysł budowy papierowych budynków to wynik zainteresowania samym papierem - tworzywem, które nie zmieniło się od początku jego wynalezienia na początku II wieku w Chinach. Właściwie cały czas jest on takim samym materiałem: kompozycją włókien celulozowych z różnymi dodatkami" - mówi PAP Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

 

To właśnie on jest autorem projektu pod nazwą: "House of Cards" - pomysłu tanich, łatwych do zbudowania, tłumiących hałasy i zapewniających odpowiednią temperaturę wewnątrz domków z papierowych płyt. Dzięki swojemu pomysłowi znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review. W 2016 roku jego projekt zdobył pierwszą nagrodę w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w konkursie Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław.

 

"Przedsięwzięcie jest pomyślane tak, aby elementy domku produkowane w fabryce można było łatwo przetransportować na miejsce i równie łatwo zmontować. Panele ścienne przypominające strukturą plaster miodu wykonane są z papieru. Jedynie podłoga jest drewniana. Dzięki temu, że poszczególne ściany można ustawiać w szeregu albo pod kątem prostym, można je dość elastycznie ze sobą łączyć i aranżować. Zakładamy, że ten prosty w budowie domek można postawić w ciągu kilkunastu godzin bez użycia ciężkiego sprzętu, specjalistów. Wystarczą tak proste narzędzia jak: drabina, wiertarko-wkrętarka" - opisuje Łątka.

 

Domek mógłby być bezpiecznym schronieniem dla uchodźców, ale też osób, które zostały pozbawione dachu nad głową przez katastrofy i kataklizmy naturalne. Jak podkreśla Łątka, obecnie pozbawionych swojego miejsca do życia są ponad 63 miliony ludzi na całym świecie - to najwięcej od czasów II wojny światowej.

 

Domków można byłoby używać zarówno w Polsce, jak i w cieplejszym klimacie. Symulacje komputerowe, które przeprowadzili badacze z Wrocławia wskazały, że ściana domu o grubości 25-27 cm odpowiednio skomponowana z produktów papierowych mogłaby mieć współczynnik przenikalności ciepła U równy 0,23. "To standard, jaki obecnie obowiązuje dla ścian zewnętrznych w Polsce" - podkreśla rozmówca PAP. Poprzez zmianę kompozycji czy grubości przegrody można byłoby ją dopasować do różnych warunków klimatycznych.

 

Na razie jeden - prototypowy domek stanął niemal rok temu na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Naukowcy obserwują teraz jego "zachowanie" w podczas deszczów, wysokich i niskich temperatur, wietrznej pogody. "Myśląc o potencjalnych zamówieniach kierujemy się w stronę Czerwonego Krzyża czy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Przed nami jednak jeszcze długa droga, aby pokazać obliczeniowo, że to wszystko działa. Jeśli komuś się mówi o domu z papieru, to ludzie reagują zwykle nieufnie" - przyznaje Jerzy Łątka.

 

Na razie rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym do przetransportowania są namioty. Te jednak - jak podkreśla Łątka - nadają się do wykorzystywania przez pół roku. Tymczasem obozy dla uchodźców, pomimo że powinny działać przez jak najkrótszy okres, czasami funkcjonują latami i wyrastają w nich całe pokolenia. "Możemy nawet mówić nie tyle o obozach, co o miastach dla uchodźców" - zaznacza architekt.

 

Domki z kart mają jednak dużo lepszą od namiotów izolacyjność termiczną i akustyczną. "Zapewniają prywatność, która jest elementem bardzo ważnym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Dają też większe poczucie bezpieczeństwa, bo to jednak nie są ściany tekstylne, tylko sztywne, twarde przegrody" - opisuje architekt.

 

Co jeszcze ważniejsze - w zależności od sposobu impregnacji - dom z papieru może przetrwać od 5 do aż 20 lat. Aby można było go wykorzystywać aż tak długo przede wszystkim należy zabezpieczyć go przed wilgocią. "To największe zagrożenie, bo papier pochłania wilgoć z otoczenia, a wskutek tego wiązania między włóknami celulozowymi ulegają degradacji" - wyjaśnia architekt.

 

Papier - jak podkreśla - ma bardzo szerokie możliwości; można go wykorzystywać nie tylko w ramach budownictwa "społecznego", ale też do tworzenia elementów wyposażania wnętrz oraz jako materiał konstrukcyjny w budynkach wystawowych wykorzystywanych podczas olimpiad czy wydarzeń takich jak: Expo. Architekci z Politechniki Wrocławskiej już zbudowali taki tekturowy pawilon PWr z okazji 70-lecia tej uczelni.

 

W Wielkiej Brytanii, Holandii czy Hiszpanii powstają też papierowe budynki komercyjne: budynek klubu przy szkole podstawowej w brytyjskim hrabstwie Essex - wybudowany w 2001 roku czy budynek Szkoły Biznesu w Madrycie. "Jeżeli chodzi o zastosowanie papieru jako materiału budowlanego, to rzeczywiście jest to novum i nisza. Choć jest już kilka przykładów w Europie i na świecie, to wciąż jest to temat dopiero rozpoznawany" - podsumowuje.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

 

ekr/ agt/

Tagi: papier

Źródło: archi-tektura.pl

Źródło: archi-tektura.pl

Tekturowy pawilon PWr; Źródło: archi-tektura.pl

Tekturowy pawilon PWr; Źródło: archi-tektura.pl

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi