Strona główna Aktualności
Technologia

Zaciszny kątek w polskim "domku z kart"

08.08.2017 Technologie, Innowacje, Technologia

Źródło: archi-tektura.pl

Domy z papieru? To pomysł tyleż oryginalny, co całkiem realny. Polscy architekci mają pomysł na domki zbudowane z papierowych kart przeznaczone dla uchodźców czy osób, którym dach nad głową zabrały kataklizmy naturalne.

"Pomysł budowy papierowych budynków to wynik zainteresowania samym papierem - tworzywem, które nie zmieniło się od początku jego wynalezienia na początku II wieku w Chinach. Właściwie cały czas jest on takim samym materiałem: kompozycją włókien celulozowych z różnymi dodatkami" - mówi PAP Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

 

To właśnie on jest autorem projektu pod nazwą: "House of Cards" - pomysłu tanich, łatwych do zbudowania, tłumiących hałasy i zapewniających odpowiednią temperaturę wewnątrz domków z papierowych płyt. Dzięki swojemu pomysłowi znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review. W 2016 roku jego projekt zdobył pierwszą nagrodę w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w konkursie Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław.

 

"Przedsięwzięcie jest pomyślane tak, aby elementy domku produkowane w fabryce można było łatwo przetransportować na miejsce i równie łatwo zmontować. Panele ścienne przypominające strukturą plaster miodu wykonane są z papieru. Jedynie podłoga jest drewniana. Dzięki temu, że poszczególne ściany można ustawiać w szeregu albo pod kątem prostym, można je dość elastycznie ze sobą łączyć i aranżować. Zakładamy, że ten prosty w budowie domek można postawić w ciągu kilkunastu godzin bez użycia ciężkiego sprzętu, specjalistów. Wystarczą tak proste narzędzia jak: drabina, wiertarko-wkrętarka" - opisuje Łątka.

 

Domek mógłby być bezpiecznym schronieniem dla uchodźców, ale też osób, które zostały pozbawione dachu nad głową przez katastrofy i kataklizmy naturalne. Jak podkreśla Łątka, obecnie pozbawionych swojego miejsca do życia są ponad 63 miliony ludzi na całym świecie - to najwięcej od czasów II wojny światowej.

 

Domków można byłoby używać zarówno w Polsce, jak i w cieplejszym klimacie. Symulacje komputerowe, które przeprowadzili badacze z Wrocławia wskazały, że ściana domu o grubości 25-27 cm odpowiednio skomponowana z produktów papierowych mogłaby mieć współczynnik przenikalności ciepła U równy 0,23. "To standard, jaki obecnie obowiązuje dla ścian zewnętrznych w Polsce" - podkreśla rozmówca PAP. Poprzez zmianę kompozycji czy grubości przegrody można byłoby ją dopasować do różnych warunków klimatycznych.

 

Na razie jeden - prototypowy domek stanął niemal rok temu na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Naukowcy obserwują teraz jego "zachowanie" w podczas deszczów, wysokich i niskich temperatur, wietrznej pogody. "Myśląc o potencjalnych zamówieniach kierujemy się w stronę Czerwonego Krzyża czy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Przed nami jednak jeszcze długa droga, aby pokazać obliczeniowo, że to wszystko działa. Jeśli komuś się mówi o domu z papieru, to ludzie reagują zwykle nieufnie" - przyznaje Jerzy Łątka.

 

Na razie rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym do przetransportowania są namioty. Te jednak - jak podkreśla Łątka - nadają się do wykorzystywania przez pół roku. Tymczasem obozy dla uchodźców, pomimo że powinny działać przez jak najkrótszy okres, czasami funkcjonują latami i wyrastają w nich całe pokolenia. "Możemy nawet mówić nie tyle o obozach, co o miastach dla uchodźców" - zaznacza architekt.

 

Domki z kart mają jednak dużo lepszą od namiotów izolacyjność termiczną i akustyczną. "Zapewniają prywatność, która jest elementem bardzo ważnym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Dają też większe poczucie bezpieczeństwa, bo to jednak nie są ściany tekstylne, tylko sztywne, twarde przegrody" - opisuje architekt.

 

Co jeszcze ważniejsze - w zależności od sposobu impregnacji - dom z papieru może przetrwać od 5 do aż 20 lat. Aby można było go wykorzystywać aż tak długo przede wszystkim należy zabezpieczyć go przed wilgocią. "To największe zagrożenie, bo papier pochłania wilgoć z otoczenia, a wskutek tego wiązania między włóknami celulozowymi ulegają degradacji" - wyjaśnia architekt.

 

Papier - jak podkreśla - ma bardzo szerokie możliwości; można go wykorzystywać nie tylko w ramach budownictwa "społecznego", ale też do tworzenia elementów wyposażania wnętrz oraz jako materiał konstrukcyjny w budynkach wystawowych wykorzystywanych podczas olimpiad czy wydarzeń takich jak: Expo. Architekci z Politechniki Wrocławskiej już zbudowali taki tekturowy pawilon PWr z okazji 70-lecia tej uczelni.

 

W Wielkiej Brytanii, Holandii czy Hiszpanii powstają też papierowe budynki komercyjne: budynek klubu przy szkole podstawowej w brytyjskim hrabstwie Essex - wybudowany w 2001 roku czy budynek Szkoły Biznesu w Madrycie. "Jeżeli chodzi o zastosowanie papieru jako materiału budowlanego, to rzeczywiście jest to novum i nisza. Choć jest już kilka przykładów w Europie i na świecie, to wciąż jest to temat dopiero rozpoznawany" - podsumowuje.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

 

ekr/ agt/

Tagi: papier

Źródło: archi-tektura.pl

Źródło: archi-tektura.pl

Tekturowy pawilon PWr; Źródło: archi-tektura.pl

Tekturowy pawilon PWr; Źródło: archi-tektura.pl

Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi