Strona główna Aktualności
Uczelnie

NCN: ponad 24 mln zł dla laureatów konkursu SONATINA

06.08.2017 Uczelnie, Granty i stypendia, Uczelnie i instytucje naukowe, Granty i konkursy

Fot. Fotolia

Łącznie ponad 24 mln zł otrzymają od Narodowego Centrum Nauki laureaci rozstrzygniętej w czwartek pierwszej edycji konkursu SONATINA, przeznaczonego dla badaczy, którzy niedawno otrzymali stopień doktora. Znamy też nazwiska pierwszych laureatów konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe.

Jak podaje NCN, w pierwszej edycji konkursu SONATINA zgłoszono 123 wnioski; finansowanie otrzyma 36 z nich. Łączny budżet nagrodzonych projektów wyniósł ponad 24 mln zł.

 

"SONATINA to nowy konkurs w naszej ofercie, a zarazem następca ministerialnego programu Iuventus Plus" – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym. – "Dzięki wyraźnemu zwiększaniu budżetu Centrum w ostatnich latach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu udało się osiągnąć wskaźnik sukcesu na poziomie 29 proc., czyli bardzo blisko uważanych za optymalne 30 proc."

 

Do konkursu SONATINA mogą przystąpić badacze do 3 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Otrzymany grant ma umożliwić zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizację jego projektu badawczego oraz odbycie trwającego od 3 do 6 miesięcy stażu w zagranicznym ośrodku naukowym. Po zakończeniu realizacji tego grantu badacze mogą starać się o finansowanie projektu w przeznaczonym dla bardziej doświadczonych doktorów konkursie SONATA, bądź w umożliwiającym utworzenie całego zespołu badawczego konkursie SONATA BIS.

 

Wnioski w konkursie SONATINA można było składać w trzech kategoriach: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

 

W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oceniano 44 zgłoszenia - z których sześć otrzymało finansowanie w łącznej wysokości 3,2 mln zł. W tym gronie znalazł się m.in. projekt poświęcony analizie wczesnośredniowiecznych przedmiotów związanych z religijnością odkrytych na terenie Polski. Poprowadzi go dr Paweł Szczepanik z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na swoje badania otrzyma on 396 tys. zł.

 

31 propozycji zgłoszono z kolei w kategorii nauk o życiu. Do realizacji wybrano 11 z nich. Łączny budżet tych projektów wyniesie 9 mln zł. Sfinansowane zostaną m.in. badania nad cyklem replikacyjnym wirusa grypy typu A, które poprowadzi dr Elżbieta Lenartowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Badaczka otrzyma na swoje prace ponad milion złotych.

 

Najwięcej wniosków - aż 48 - złożyli przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych. W tej grupie finansowanie uzyskało 19 zgłoszeń, których łączny budżet wynosi 11,8 mln zł. Pieniądze trafią m.in. do Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mgr Arkadiusz Tomczyk poprowadzi projekt "Znaczenie występowania zaburzeń w górnej i środkowej troposferze dla prognozowania ekstremalnych wartości temperatury powietrza w środkowej Europie". Badania otrzymały finansowanie w wysokości 439 tys. zł.

 

Oprócz wyników konkursu SONATINA, NCN opublikowało również pierwsze wyniki konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe. Za pomocą przyznawanych w nim tzw. "małych grantów" naukowcy ze stopniem doktora mogą sfinansować m.in. wyjazdy na kwerendy, wyjazdy badawcze czy konferencje. MINIATURA odróżnia się od innych konkursów z oferty NCN tym, że nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, a cykl oceny jest skrócony. Z tego powodu listy rankingowe będą regularnie uzupełniane do końca 2017 r. Jak podaje NCN, w pierwszym naborze sfinansowanych zostało osiem projektów, kwotami wynoszącymi od 6 tys. zł do 49 tys. zł.

 

Pełne listy projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach SONATINA 1 oraz MINIATURA 1 opublikowano na stronie Narodowego Centrum Nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn , miniatura , sonatina

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi