Strona główna Aktualności
Uczelnie

NCN: ponad 24 mln zł dla laureatów konkursu SONATINA

06.08.2017 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Łącznie ponad 24 mln zł otrzymają od Narodowego Centrum Nauki laureaci rozstrzygniętej w czwartek pierwszej edycji konkursu SONATINA, przeznaczonego dla badaczy, którzy niedawno otrzymali stopień doktora. Znamy też nazwiska pierwszych laureatów konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe.

Jak podaje NCN, w pierwszej edycji konkursu SONATINA zgłoszono 123 wnioski; finansowanie otrzyma 36 z nich. Łączny budżet nagrodzonych projektów wyniósł ponad 24 mln zł.

 

"SONATINA to nowy konkurs w naszej ofercie, a zarazem następca ministerialnego programu Iuventus Plus" – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym. – "Dzięki wyraźnemu zwiększaniu budżetu Centrum w ostatnich latach przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu udało się osiągnąć wskaźnik sukcesu na poziomie 29 proc., czyli bardzo blisko uważanych za optymalne 30 proc."

 

Do konkursu SONATINA mogą przystąpić badacze do 3 lat po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Otrzymany grant ma umożliwić zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizację jego projektu badawczego oraz odbycie trwającego od 3 do 6 miesięcy stażu w zagranicznym ośrodku naukowym. Po zakończeniu realizacji tego grantu badacze mogą starać się o finansowanie projektu w przeznaczonym dla bardziej doświadczonych doktorów konkursie SONATA, bądź w umożliwiającym utworzenie całego zespołu badawczego konkursie SONATA BIS.

 

Wnioski w konkursie SONATINA można było składać w trzech kategoriach: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

 

W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oceniano 44 zgłoszenia - z których sześć otrzymało finansowanie w łącznej wysokości 3,2 mln zł. W tym gronie znalazł się m.in. projekt poświęcony analizie wczesnośredniowiecznych przedmiotów związanych z religijnością odkrytych na terenie Polski. Poprowadzi go dr Paweł Szczepanik z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na swoje badania otrzyma on 396 tys. zł.

 

31 propozycji zgłoszono z kolei w kategorii nauk o życiu. Do realizacji wybrano 11 z nich. Łączny budżet tych projektów wyniesie 9 mln zł. Sfinansowane zostaną m.in. badania nad cyklem replikacyjnym wirusa grypy typu A, które poprowadzi dr Elżbieta Lenartowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Badaczka otrzyma na swoje prace ponad milion złotych.

 

Najwięcej wniosków - aż 48 - złożyli przedstawiciele nauk ścisłych i technicznych. W tej grupie finansowanie uzyskało 19 zgłoszeń, których łączny budżet wynosi 11,8 mln zł. Pieniądze trafią m.in. do Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mgr Arkadiusz Tomczyk poprowadzi projekt "Znaczenie występowania zaburzeń w górnej i środkowej troposferze dla prognozowania ekstremalnych wartości temperatury powietrza w środkowej Europie". Badania otrzymały finansowanie w wysokości 439 tys. zł.

 

Oprócz wyników konkursu SONATINA, NCN opublikowało również pierwsze wyniki konkursu MINIATURA na pojedyncze działania naukowe. Za pomocą przyznawanych w nim tzw. "małych grantów" naukowcy ze stopniem doktora mogą sfinansować m.in. wyjazdy na kwerendy, wyjazdy badawcze czy konferencje. MINIATURA odróżnia się od innych konkursów z oferty NCN tym, że nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, a cykl oceny jest skrócony. Z tego powodu listy rankingowe będą regularnie uzupełniane do końca 2017 r. Jak podaje NCN, w pierwszym naborze sfinansowanych zostało osiem projektów, kwotami wynoszącymi od 6 tys. zł do 49 tys. zł.

 

Pełne listy projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach SONATINA 1 oraz MINIATURA 1 opublikowano na stronie Narodowego Centrum Nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn , miniatura , sonatina

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi