Strona główna Aktualności
Świat

Prezerwatywa może ratować życie rodzącej kobiety

07.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Prezerwatywa, cewnik i strzykawka – to wyjątkowo tani zastaw pozwalający tamować krwotoki poporodowe w afrykańskich warunkach – informuje serwis BBC News.

W krajach rozwijających się krwotok poporodowy (PPH) jest najczęstszą przyczyną zgonów rodzących kobiet. W skali całego świata odpowiada on za ponad 30 proc. tego rodzaju zgonów rocznie (co odpowiada 130 tysiącom zgonów). Dalsze 2,6 miliona kobiet z powodu krwotoku odnosi poważny uszczerbek na zdrowiu. Najwięcej krwotoków poporodowych zdarza się w krajach o niskich i średnich dochodach.

 

Opracowany przez specjalistów z Massachusetts General Hospital zestaw do tamowania krwotoków poporodowych (ESM-UBT) jest bardzo tani (kosztuje poniżej 5 dolarów) i można go zmontować z elementów dostępnych w krajach rozwijających się. Składa się z prezerwatywy połączonej (na przykład poprzez obwiązanie nicią) z typowym cewnikiem urologicznym (cewnik Foleya) i napełnionej czystą wodą przez strzykawkę i zawór jednokierunkowy.

 

Wprowadzona do macicy, a następnie napełniona wodą prezerwatywa uciska krwawiące naczynia, co skutecznie przerywa krwotok. Jest to standardowa metoda postępowania w krajach rozwiniętych, jednak koszt jednorazowego zestawu wyprodukowanego przez specjalistyczną firmę może przekraczać 400 dolarów.

 

Metodę wypróbowano już z powodzeniem na setkach kobiet w Sudanie Południowym, Sierra Leone, Senegalu, Nepalu i Kenii. Zestaw okazał się łatwy w stosowaniu – osobom bez formalnego wykształcenia medycznego, a nawet niepiśmiennym nie sprawiało trudności prawidłowe zidentyfikowanie zagrożenia i zatamowaniem krwotoku.

 

Skuteczność metody wynosi około 97 proc. co oznacza, że mogłaby co roku uratować życie i zdrowie setek tysięcy kobiet.(PAP)

 

pmw/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi