Strona główna Aktualności
Świat

Prezerwatywa może ratować życie rodzącej kobiety

07.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Prezerwatywa, cewnik i strzykawka – to wyjątkowo tani zastaw pozwalający tamować krwotoki poporodowe w afrykańskich warunkach – informuje serwis BBC News.

W krajach rozwijających się krwotok poporodowy (PPH) jest najczęstszą przyczyną zgonów rodzących kobiet. W skali całego świata odpowiada on za ponad 30 proc. tego rodzaju zgonów rocznie (co odpowiada 130 tysiącom zgonów). Dalsze 2,6 miliona kobiet z powodu krwotoku odnosi poważny uszczerbek na zdrowiu. Najwięcej krwotoków poporodowych zdarza się w krajach o niskich i średnich dochodach.

 

Opracowany przez specjalistów z Massachusetts General Hospital zestaw do tamowania krwotoków poporodowych (ESM-UBT) jest bardzo tani (kosztuje poniżej 5 dolarów) i można go zmontować z elementów dostępnych w krajach rozwijających się. Składa się z prezerwatywy połączonej (na przykład poprzez obwiązanie nicią) z typowym cewnikiem urologicznym (cewnik Foleya) i napełnionej czystą wodą przez strzykawkę i zawór jednokierunkowy.

 

Wprowadzona do macicy, a następnie napełniona wodą prezerwatywa uciska krwawiące naczynia, co skutecznie przerywa krwotok. Jest to standardowa metoda postępowania w krajach rozwiniętych, jednak koszt jednorazowego zestawu wyprodukowanego przez specjalistyczną firmę może przekraczać 400 dolarów.

 

Metodę wypróbowano już z powodzeniem na setkach kobiet w Sudanie Południowym, Sierra Leone, Senegalu, Nepalu i Kenii. Zestaw okazał się łatwy w stosowaniu – osobom bez formalnego wykształcenia medycznego, a nawet niepiśmiennym nie sprawiało trudności prawidłowe zidentyfikowanie zagrożenia i zatamowaniem krwotoku.

 

Skuteczność metody wynosi około 97 proc. co oznacza, że mogłaby co roku uratować życie i zdrowie setek tysięcy kobiet.(PAP)

 

pmw/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi