Strona główna Aktualności
Przyroda

List 150 przyrodników ws. Puszczy Białowieskiej: jesteśmy gotowi do debaty

04.08.2017 Ekologia, Przyroda
Stare Masiewo, 13.02.2016. Puszcza Białowieska. Dziś w Białowieży odbyła się konferencja "Unikalne zasoby Puszczy Białowieskiej - edukacja dla zrównoważonego rozwoju", 13 bm. (ar/mgut) PAP/Artur Reszko

PAP © 2017 / Artur Reszko

Gotowość do udziału w rzeczowej debacie na temat Puszczy Białowieskiej wyraziło 150 przedstawicieli nauk przyrodniczych w liście otwartym. Napisali oni m.in., że prowadzone teraz w puszczy cięcia sanitarne są szkodliwe z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności.

"Czy z punktu widzenia funkcjonowania ekosystemu Puszczy Białowieskiej, jego trwałości i znaczenia dla ochrony bioróżnorodności, gradacja kornika drukarza wymaga ingerencji gospodarczej? Nasza odpowiedź brzmi tutaj: zdecydowanie nie" - napisano w liście. Dokument podpisało 150 przedstawicieli nauk przyrodniczych. Tekst datowany jest na 20 lipca br., ale opublikowano go 3 sierpnia na stronie Nauka dla Przyrody.

 

Wśród sygnatariuszy listu są naukowcy m.in. z wydziałów biologicznych uniwersytetów: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdańskiego, Jagiellońskiego, Łódzkiego, Śląskiego, Rzeszowskiego, Wrocławskiego czy Zielonogórskiego, a także np. Instytutów PAN: Ochrony Przyrody, Biologii Ssaków, Systematyki i Ewolucji Zwierząt, Botaniki.

 

List 150 przyrodników jest odpowiedzią na list z końca czerwca br. ws. Puszczy Białowieskiej.

 

Tamten dokument podpisało 46 naukowców - przedstawicieli głównie nauk leśnych, ale i przyrodniczych. Były to osoby związane m.in. z Instytutem Badawczym Leśnictwa, Instytutem Dendrologii PAN, Wydziałami Leśnymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie czy Przyrodniczego w Poznaniu. Część z nich to członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W tamtym czerwcowym liście napisano, że spór o Puszczę Białowieską "ma przede wszystkim charakter ideologiczny i jest jednym z przejawów silnego rozłamu w ochronie przyrody". Zwracano uwagę, że "spór o Puszczę powstał w wyniku poprzednich błędnych decyzji, które spowodowały zmniejszenie wycinki drzew w lasach gospodarczych Puszczy w momencie, gdy leśnicy stanęli wobec największej dotąd masowej gradacji kornika drukarza, zabijającego całe drzewostany świerkowe".

 

W odpowiedzi na ten list 150 przyrodników podkreśla, że spór o puszczę "trwa niemal bez przerwy od co najmniej 1992 r., gdy środowisko naukowe Białowieży w liście otwartym do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego zwróciło się z żądaniem zaprzestania przez gospodarkę leśną dewastacji starodrzewów". Autorzy tego listu nie zgadzają się też ze stwierdzeniem, że decyzje o zmniejszeniu wycinki w czasie gradacji były błędne.

 

"Gradacja to naturalne zjawisko w leśnym ekosystemie, w którym występują fragmenty drzewostanów o znacznym udziale świerka" - napisano w liście. Według przyrodników Puszcza Białowieska - jako najlepiej zachowany kompleks leśny na europejskim niżu "oferuje wyjątkową w skali naszego kontynentu możliwość obserwacji i zdobywania wiedzy na temat naturalnego przebiegu procesów przyrodniczych zachodzących w lasach, w tym – gradacji i innych zaburzeń ekologicznych oraz ich skutków". Przyrodnicy podkreślają, że nie można badać naturalnego przebiegu procesów przyrodniczych, jednocześnie starając się te procesy zwalczać, ograniczać lub regulować.

 

Autorzy listu piszą też, że działania prowadzone w Puszczy Białowieskiej w ramach walki z kornikiem - m.in. cięcia sanitarne i wywóz drewna - nie są elementem ochrony czynnej, "lecz zabiegiem gospodarczym, podyktowanym celami lasów produkcyjnych". Przyrodnicy zwracają uwagę, że działania takie nie są przewidziane w zaleceniach ochronnych dla obszaru Natura 2000 "Puszcza Białowieska". "Przeciwnie – są sprzeczne z szeregiem tych zaleceń, tym bardziej, iż prowadzone są w sezonie rozrodczym ptaków i wielu innych organizmów (w tym gatunków objętych ochroną w ramach dyrektywy ptasiej i siedliskowej)". Zdaniem autorów listu działania takie "w świetle aktualnego stanu wiedzy – są szkodliwe z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności".

 

Autorzy listu krytycznie odnoszą się do "Komunikatu Ministerstwa Środowiska ws. Puszczy Białowieskiej” z 10 lipca br. Do komunikatu tego załączony był wzór deklaracji, w której przeciwnicy cięć sanitarnych mieliby zobowiązać się do pokrycia kosztów odbudowy chronionych siedlisk - gdyby one - w wyniku gradacji kornika - zanikły. "W naszej opinii, >>Komunikat<< stanowi rażący przykład stosowania w sporze o Puszczę ideologicznej manipulacji przez Ministerstwo Środowiska" - napisano w liście 150 przyrodników.

 

Sygnatariusza uważają, że społeczeństwo ma prawo zapoznać się z pełną argumentacją każdej ze spierających się stron. Autorzy listu zadeklarowali gotowość do udziału w rzeczowej debacie na temat m.in. ochrony Puszczy Białowieskiej. Zaproponowali, by środowiskiem do takich poważnych debat był uniwersytet czy akademia. "Tu powinniśmy się spotykać, dyskutować, spierać i przekonywać – zarówno siebie nawzajem, jak i wszystkich zainteresowanych tematem" - podkreślono w liście.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi