Strona główna Aktualności
Uczelnie

Polska i Czechy zacieśniają współpracę naukową

04.08.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Stypendia, ściślejsza wymiana informacji o szkolnictwie wyższym, wsparcie w nauczaniu języka polskiego i czeskiego – to główne założenia protokołu do polsko-czeskiej umowy o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki. Protokół 3 sierpnia br. podpisał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko.

Współpracę naukową pomiędzy Polską a Czechami reguluje "Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki", podpisana w Pradze w 2003 r. Podpisany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego protokół o wzajemnej współpracy jest jej uzupełnieniem. Wśród jego założeń znajduje się m.in. wymiana informacji w zakresie programów studiów, zmian w szkolnictwie wyższym, organizowanych konferencji, sympozjów i kongresów.

 

Jak podaje w komunikacie MNiSW, duży nacisk zostanie również położony na wsparcie nauczania języków polskiego i czeskiego. Zarówno Polska, jak i Czechy zadeklarowały, że ufundują po dwanaście stypendiów, które pokryją koszty udziału w letnich kursach językowych, a także zapewnią stypendystom bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, pokrycie kosztów wpisowego i ewentualnych kosztów wycieczek w ramach kursu.

 

Na wsparcie mogą również liczyć specjaliści od języka polskiego i literatury polskiej pracujący na Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Masaryka w Brnie i Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, jak również specjaliści w dziedzinie języka czeskiego i literatury czeskiej przebywający na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Uniwersytecie Opolskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

MNiSW zapowiada, że uruchomione zostaną też programy przeznaczone dla nauczycieli akademickich oraz studentów i doktorantów, chcących przyjechać do Polski lub Czech na pobyt w ramach wymiany studenckiej bądź pracy badawczej. Będą oni mogli ubiegać się o stypendia na pobyt o długości od 2 do 10 miesięcy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi