Strona główna Aktualności
Przyroda

Pierwsze czyszczenie gniazd i obrączkowanie bocianów w otulinie „Ujścia Warty”

08.08.2017 Przyroda, Życie

Fot. Fotolia

W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego w Parku Krajobrazowym Ujście Warty. W Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Na 68 gniazdach w Parku Krajobrazowym Ujście Warty odchowały one 187 młodych.

Mimo, że lato w pełni, to powoli zbliża się czas odlotu bocianów białych na ich zimowiska do Afryki. Jako pierwsze polskie ziemie opuszczą młode bociany, które drogę na Czarny Ląd mają "zapisaną" w swoim instynkcie. Ich wędrówka rozpoczyna się z reguły około 10 sierpnia. Dorosłe ptaki wyruszą w podróż dwa tygodnie później.

 

Nieświadome zagrożenia bociany niekiedy do budowy i naprawiania gniazd wykorzystują kawałki sznurków, folii i innych odpadów. Te stwarzają zagrożenie dla młodych, które mogą się w nie zaplątać i udusić. W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli więc akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty. To teren stanowiący otulinę Parku Narodowego o tej samej nazwie – poinformował PAP Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

 

Obszar Parku Krajobrazowego Ujście Warty liczy prawie 18 tys. ha. Większość z bocianich gniazd znajduje się w miejscowościach rozsianych na tym obszarze.

 

Wczesnym latem przyrodnicy za pomocą drona ocenili stopień zanieczyszczenia gniazd materiałami pochodzącymi z działalności człowieka. Następnie pracownicy Parku Krajobrazowego we współpracy z firmą Enea oczyścili gniazda i zaobrączkowali młode bociany.

 

„Łącznie w wyniku naszych działań dotarliśmy do 39 gniazd, z których usunęliśmy wszelkiego rodzaju sznurki, fragmenty folii i innych śmieci. Zaobrączkowaliśmy 99 młodych bocianów białych. Dodatkowo młode ptaki zostały zmierzone i zważone oraz oceniono ich kondycję. Były w dobrej formie” – powiedział PAP Gajda.

 

Z obserwacji przyrodników wynika, że w Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Nie było zbyt długich okresów suszy. Na samym obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty ptakom na 68 gniazdach udało się odchować 187 młodych zdolnych do lotu. Dla porównania, poprzedniej wiosny na obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty w 51 monitorowanych gniazdach przyszło na świat 108 młodych.

 

„Cieszy fakt, że w jednym z gniazd było pięć podrostków. Poprzedni sezon lęgowy był znacznie mniej łaskawy dla bocianów, ale wahania jeśli chodzi o sukces lęgowy są zjawiskiem normalnym w przyrodzie” – dodał Gajda.

 

Gajda zapowiedział, że w następnych latach na wspomnianym terenie akcja obrączkowania młodych bocianów białych oraz oczyszczania gniazd będzie kontynuowana.

 

Bociany odchowujące młode w naszym kraju spędzają zimę w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki, które przyszły na świat w tym roku, osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i dopiero wówczas wybiorą się w podróż do Europy na pierwsze lęgi. (PAP)

 

mmd/ ekr/

Tagi: bocian
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi