Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 500 tys. zł na staże naukowe pomagające w zdobywaniu grantów ERC

10.08.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Łącznie ponad 500 tys. zł na staże naukowe w zagranicznych zespołach realizujących granty ERC przyznało siedmiu polskim naukowcom Narodowe Centrum Nauki w pierwszej edycji konkursu UWERTURA. Staże mają pomóc badaczom w ubieganiu się o własne granty ERC.

Konkurs UWERTURA przeznaczony jest dla naukowców posiadających co najmniej stopień doktora, którzy kierowali już projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Celem programu jest wsparcie polskiego środowiska naukowego w skutecznym występowaniu o europejskie środki na realizację prowadzonych badań i zwiększenie udziału Polaków w gronie laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

 

W pierwszej edycji konkursu złożono łącznie 24 wnioski, z których finansowanie otrzymało siedem projektów. Ich łączny budżet wynosi prawie 558 tys. zł. Dofinansowanie uzyskali badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego, Instytutu Botaniki PAN oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

 

Aby zdobyć niezbędne doświadczenie, polscy badacze odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, zaś w ciągu 18 miesięcy po powrocie przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji.

 

"Konkurs UWERTURA powstał w ramach naszej współpracy z European Research Council i jest adresowany do naukowców zainteresowanych aplikowaniem o granty ERC" – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym. – "Ma im umożliwić nawiązanie współpracy i czerpanie doświadczeń od tych, którzy już takie granty posiadają. Polska jest jednym z siedmiu krajów europejskich biorących udział w tego typu programie".

 

Pierwsza edycja konkursu UWERTURA została ogłoszona w grudniu 2016 r. Wśród nagrodzonych przez NCN tematów badawczych znalazły się m.in.: zarządzanie międzynarodowymi migracjami w Europie, wpływ ekstremalnych fal na środowiska arktycznych wybrzeży czy biomedyczne zastosowania kropek kwantowych.

 

Pełna lista projektów, które otrzymały finansowanie, dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-08-10-uwertura1

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn , uwertura
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi