Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 500 tys. zł na staże naukowe pomagające w zdobywaniu grantów ERC

10.08.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Łącznie ponad 500 tys. zł na staże naukowe w zagranicznych zespołach realizujących granty ERC przyznało siedmiu polskim naukowcom Narodowe Centrum Nauki w pierwszej edycji konkursu UWERTURA. Staże mają pomóc badaczom w ubieganiu się o własne granty ERC.

Konkurs UWERTURA przeznaczony jest dla naukowców posiadających co najmniej stopień doktora, którzy kierowali już projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Celem programu jest wsparcie polskiego środowiska naukowego w skutecznym występowaniu o europejskie środki na realizację prowadzonych badań i zwiększenie udziału Polaków w gronie laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

 

W pierwszej edycji konkursu złożono łącznie 24 wnioski, z których finansowanie otrzymało siedem projektów. Ich łączny budżet wynosi prawie 558 tys. zł. Dofinansowanie uzyskali badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego, Instytutu Botaniki PAN oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

 

Aby zdobyć niezbędne doświadczenie, polscy badacze odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, zaś w ciągu 18 miesięcy po powrocie przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji.

 

"Konkurs UWERTURA powstał w ramach naszej współpracy z European Research Council i jest adresowany do naukowców zainteresowanych aplikowaniem o granty ERC" – mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym. – "Ma im umożliwić nawiązanie współpracy i czerpanie doświadczeń od tych, którzy już takie granty posiadają. Polska jest jednym z siedmiu krajów europejskich biorących udział w tego typu programie".

 

Pierwsza edycja konkursu UWERTURA została ogłoszona w grudniu 2016 r. Wśród nagrodzonych przez NCN tematów badawczych znalazły się m.in.: zarządzanie międzynarodowymi migracjami w Europie, wpływ ekstremalnych fal na środowiska arktycznych wybrzeży czy biomedyczne zastosowania kropek kwantowych.

 

Pełna lista projektów, które otrzymały finansowanie, dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-08-10-uwertura1

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn , uwertura
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi