Strona główna Aktualności
Uczelnie

Archeolog z UW laureatem prestiżowego grantu ERC

11.08.2017 Archeologia, Historia i kultura, Uczelnie, Granty i stypendia, Uczelnie i instytucje naukowe, Granty i konkursy

Fot. Fotolia

Archeolog Uniwersytetu Warszawskiego dr Artur Obłuski otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań - poinformowało w piątek UW. Za przyznane mu 1,5 mln euro przeanalizuje m.in. upadek chrześcijańskiego królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii.

Dr Artur Obłuski jest pierwszym archeologiem w Polsce, który otrzymał ten najbardziej prestiżowy europejski grant na badania. Badacz pracuje w stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. Kazimierza Michałowskiego w Kairze.

 

Europejska Rada ds. Badań (European Research Council - ERC) przyznała mu "Starting Grant" w wysokości prawie 1,5 mln euro. W ramach przyznanego grantu archeolog będzie analizował upadek królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i powstawanie na terenie jego stolicy nowej społeczności.

 

Powstawaniu królestw w średniowiecznej Nubii Artur Obłuski poświęcił swój doktorat. "Teraz będę zajmował się upadkiem tych królestw i powstawaniem nowych społeczności" - opowiada badacz, cytowany w przesłanym PAP komunikacie prasowym.

 

"Po upadku Makurii, która była jednym z największych państw terytorialnych w średniowieczu obejmującym terytorium Hiszpanii i Francji razem wziętych, na terenie jej stolicy powstało niewielkie pod względem obszaru królestwo prowadzące ożywione kontakty handlowe zarówno z Dalekim Wschodem, jak i z Europą" – kontynuuje dr Obłuski. – "Będę śledził nie tylko rozpad jednej państwowości i tworzenie nowego organizmu społecznego, ale także zmianę religijną. Średniowieczne państwa nubijskie były państwami chrześcijańskimi. Nowe królestwo w Dongoli było społecznością muzułmańską" - zaznacza.

 

Dongola leży na terenie dzisiejszego Sudanu. Jako stolica Makurii przeżywała swój rozkwit między IX a XIII w. Nawet później, na początku XV w., wciąż zamieszkiwało ją kilkanaście - a być może nawet kilkadziesiąt - tysięcy ludzi.

 

Według tezy postawionej przez dr. Obłuskiego pomimo tego, że dwór królewski wyprowadził się z Dongoli w 1364 r., część społeczności miasta w nim pozostała i weszła w interakcję z napływającymi na ten teren zislamizowanymi plemionami arabskimi.

 

"Chciałbym zbadać naturę tej interakcji: czy to był konflikt, czy porozumienie, dzięki któremu nowe państwo mogło powstać tak szybko – bo w ciągu 100 lat – i osiągnąć wysoki poziom rozwoju" – tłumaczy archeolog.

 

Podczas prowadzonych badań zespół dr. Obłuskiego będzie korzystał z najnowocześniejszych metod badawczych łączących takie dziedziny jak: archeologia, fizyka, biologia i chemia. Poznaniu historii ludzkości będą służyły m.in. badania geofizyczne czy badania izotopów stałych.

 

Duża część badań realizowanych w ramach projektu "Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city" będzie prowadzona w terenie. Grupa badawcza w ciągu 4 lat spędzi łącznie 16 miesięcy w Sudanie. Naukowcy odwiedzą również Archiwum Państwa Ottomańskiego w Stambule - będą pierwszymi badaczami poszukującymi w tym miejscu dokumentów dotyczących Dongoli.

 

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku. (PAP)

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi