Strona główna Aktualności
Świat

Witamina B3 może zapobiegać poronieniom i wadom wrodzonym

12.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Podawanie witaminy B3 (niacyny) może zapobiegać poronieniom oraz wadom wrodzonym – wykazały badania na myszach, o których informuje „New England Journal of Medicine”.

Badania przeprowadził zespół prof. Sally Dunwoodie z Victor Chang Institute w Sydney (Australia).

 

Naukowcy zbadali DNA czterech rodzin, w których u matek dochodziło do licznych poronień lub ich dzieci przychodziły na świat z wieloma wadami wrodzonymi – serca, nerek, kręgosłupa czy też z rozszczepem podniebienia.

 

Udało się znaleźć mutacje dwóch genów, z powodu których urodzonym dzieciom brakowało dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD). NAD zapewnia komórkom możliwość wytwarzania energii i pozwala na właściwy rozwój narządów.

 

Podobne zmiany w DNA sztucznie wywołano u myszy. Jak się okazało, ich następstwom można było zapobiec podając ciężarnym samicom myszy witaminę B3 – niacynę. Poziom NAD wzrósł i ani poronienia, ani wady wrodzone nie wystąpiły.

 

Choć rezultatów badań na myszach nie da się bezpośrednio przenieść na ludzi, naukowcy z Sydney mają nadzieję pomóc ciężarnym kobietom. Na świecie rocznie rodzi się około 7,9 miliona dzieci z wadami wrodzonymi.

 

Dawki zastosowane u myszy 10–krotnie przewyższały (w przeliczeniu na masę ciała) zalecaną dawkę dzienną dla kobiety. Nie wiadomo na razie, jak tak wysoka dawka B3 mogłaby wpłynąć na ciężarną.

 

Witaminę B3 zawierają miedzy innymi jaja, ser, drożdże orzechy, groch i fasola, tłuste ryby i ziarna zbóż. (PAP)

 

pmw/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi