Strona główna Aktualności
Uczelnie

UEK: wśród publ. uczelni ekonomicznych nasi absolwenci najszybciej podejmują pracę

14.08.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Wśród publicznych uczelni ekonomicznych w kraju pierwszą pracę, jak i pierwsze zatrudnienie na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu średnio najszybciej podejmują absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – podał PAP jego rzecznik Marek Kiczka.

Z jego informacji wynika, że również wśród publicznych uczelni w woj. śląskim to absolwenci UE w Katowicach średnio najszybciej podpisują pierwszą umowę o pracę.

 

Jak wyjaśnił Kiczka, zanalizowane przez niego dane pochodzą z drugiej edycji "Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych" (ELA), prowadzonego przez resort nauki. Zostały one opublikowane w tym roku i dotyczą absolwentów, którzy uzyskali dyplom w 2015 r.

 

"Z tych danych wynika, że wśród pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, to właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studiów I i II stopnia łącznie) średnio najszybciej podejmują zarówno pierwszą pracę po uzyskaniu dyplomu (1,98 miesiąca), jak i pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca)" – podał rzecznik.

 

Również w regionie stawia to uczelnię na pierwszym miejscu pod względem pierwszego zatrudnienia o umowę na pracę po uzyskaniu dyplomu.

 

Kiczka wskazał ponadto, że w sumie 60 proc. absolwentów studiów II stopnia znajduje swoją pierwszą pracę od razu po uzyskaniu dyplomu lub pracuje już w trakcie studiów, a 60 proc. absolwentów studiów I stopnia znajduje swoją pierwszą pracę do miesiąca od uzyskania dyplomu.

 

Podobnie sytuacja wyglądała rok wcześniej – wynika z zestawienia rzecznika.

 

W komentarzu rektor uczelni dr hab. prof. UE Robert Tomanek ocenił, że wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów uniwersytetu będą w kolejnych latach jeszcze lepsze. "Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Trafiają do nas dzięki temu lepsi kandydaci, a lepszy kandydat, to lepszy student, a w konsekwencji absolwent, który na dynamicznym rynku pracy będzie miał lepszą, bardziej satysfakcjonującą i atrakcyjną zarobkowo pracę" – podkreślił.

 

"Spoglądamy w przyszłość, mamy świadomość niżu demograficznego, a co za tym idzie - przyszłych niedoborów wykwalifikowanych pracowników. Naszym celem jest dostarczenie rynkowi absolwentów właśnie z najwyższymi kompetencjami. Będą oni mieli też dzięki temu przewagę konkurencyjną nad absolwentami innych uczelni. Do tego dążymy. Nic bowiem nie świadczy o uczelni tak, jak losy jej absolwentów" – zaznaczył rektor.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) to jedna z największych publicznych uczelni w woj. śląskim. Obecnie na pięciu wydziałach kształci się tam ponad 10 tys. studentów.

 

W tym roku uczelnia postawiła na rozwój oferty edukacyjnej w jęz. angielskim uruchamiając dwie nowe specjalności wykładane w tym języku: International Commerce i Global Economy. Wraz z nowościami UE umożliwia naukę w jęz. angielskim łącznie na czterech kierunkach i sześciu specjalnościach – na poziomie studiów I i II stopnia, a także studiów podyplomowych. W sumie oferta edukacyjna studiów I i II stopnia obejmuje 18 kierunków. Od lat najbardziej obleganym kierunkiem są Finanse i Rachunkowość.

 

Ponadto uczelnia postanowiła w tym roku zmniejszyć limity miejsc na studia stacjonarne o jedną trzecią, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby miejsc na studia niestacjonarne.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w swej 80-letniej historii wykształcił ponad 80 tys. absolwentów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ ekr/

Tagi: uek
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi