Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Po 1,5 mln zł czeka na projekty dot. dziedzictwa niepodległościowego Polski

16.08.2017 Historia i kultura, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Nawet po 1,5 mln zł mogą zdobyć projekty z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i sztuki związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Nabór wniosków w konkursie ogłoszonym przez resort nauki trwa do 10 października.

W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach nowego programu "Szlakami Polski Niepodległej" finansowanie mogą zdobyć projekty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz sztuki, które koncentrują się wokół zagadnień dotyczących dziejów ziem polskich od XIX do XXI w.

 

Jak zapowiada MNiSW, finansowanie pochodzące z programu ma otrzymać nie więcej niż 10 wniosków; jeden projekt może uzyskać maksymalnie 1,5 mln zł.

 

Projekty zgłaszane do konkursu powinny m.in.: przyczyniać się do stworzenia fundamentów dla pogłębionych i syntetycznych badań nad dziejami Polski od XIX do XXI wieku (w tym nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem Kresów); podejmować problematykę dokonań Polski niepodległej, dróg wiodących do niepodległości i czynu niepodległościowego w różnych aspektach naukowych, artystycznych i popularyzatorskich; tworzyć nową bazę dokumentacyjną i źródłową pozwalającą nadać badaniom nad niepodległą Polską nową jakość; wzmacniać świadomość historyczną społeczeństwa polskiego.

 

W szczególności mogą być to projekty opracowań dokumentacyjnych, edytorskich, translatorskich, słownikowych i bibliograficznych.

 

Adresatami konkursu są podmioty prowadzące ciągłą działalność w zakresie dokumentowania i upowszechniania wyników badań historii Polski w tym okresie: jednostki naukowe (m.in. uczelnie i instytuty badawcze), biblioteki naukowe oraz podmioty działające na rzecz nauki (w tym muzea). Wsparcie finansowe może być przyznane na okres do pięciu lat. Z programu wyłączone są projekty finansowane z innych środków budżetowych.

 

Program "Szlakami Polski Niepodległej" ma służyć naświetleniu polskich idei niepodległościowych XIX i XX w, upowszechnieniu i pogłębieniu społecznej wiedzy na temat dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz losów Polaków walczących o wolność. Jego bezpośrednim celem jest wsparcie inicjatyw naukowych i artystycznych związanych z zachowaniem i włączeniem w obieg kulturowy polskiego dziedzictwa niepodległościowego.

 

Nabór wniosków trwa do 10 października br. Więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest na stronie internetowej MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/szlakami-polski-niepodleglej-mnisw-oglasza-konkurs-na-stulecie-niepodleglosci.html (PAP)

 

kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi