Strona główna Aktualności
Świat

Nowe rodzaje komórek mózgu

17.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Pozornie jednakowe komórki mózgu mogą należeć do setek, a nawet tysięcy odmiennych rodzajów – informuje pismo „Science”.

Mózg bywa niekiedy porównywany do sieci komputerowej, jednak znacznie się od niej różni. Część jego funkcji jest wyuczona, jednak wiele innych zależy od samych komórek mózgowych.

 

Specjaliści z Salk Institute oraz University of California w San Diego poddali badaniom 2784 komórek kory czołowej mózgu 25-letniego, zmarłego mężczyzny oraz 3377 neuronów z mózgu myszy. U myszy udało się zidentyfikować 16 typów komórek podobnych z wyglądu, jednak różniących się genetyczną aktywnością, u ludzi – 21. Niektóre rodzaje komórek nie były wcześniej znane.

 

Zdaniem autorów zrozumienie roli poszczególnych rodzajów neuronów (mogą ich być setki czy tysiące) powinno pomóc w poznaniu mechanizmów działania mózgu, zakłóceń związanych z chorobami, a nawet tajemnic ludzkiej świadomości. Ułatwi także prace nad sztuczną inteligencją.

 

Poszczególne komórki sklasyfikowano ze względu na sposób metylacji DNA. Dołączenie grupy metylowej do biologicznego nośnika informacji lub jej usunięcie pozwala zmieniać aktywność genów, włączając je i wyłączając.

 

Dalsze badania mają dotyczyć większej liczby mysich i ludzkich mózgów oraz ich poszczególnych regionów i pomóc w wyszczególnianiu rodzajów komórek, pozwalających np. na: hamowanie przekazywania sygnałów pomiędzy innymi komórkami lub poprawiania ich; dostarczanie informacji o specyficznych kolorach, dźwiękach, ruchach obserwowanych obiektów, czy dotyku lądującego na skórze komara i innych bodźcach.

 

Gdy lista komórek już będzie gotowa naukowcy zamierzają porównać aktywność genów u zdrowych osób z aktywnością genów osób z chorobami mózgu. Wiedząc dokładnie, jakie są elementy składowe mózgu, można będzie symulować pracę ich różnie działających układów. (PAP)

 

pmw/ ekr/

Tagi: mózg , komórki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi