Strona główna Aktualności
Świat

Szympansy grają w papier, kamień, nożyce

18.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Szympansy są w stanie zrozumieć zasady gry w papier, kamień, nożyce. Ich zdolności plasują się na poziomie 4-letniego dziecka – czytamy na łamach czasopisma „Primates”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kioto (Japonia) oraz Uniwersytetu Pekińskiego (Chiny) nauczyli szympansy grać w popularną grę w papier, kamień, nożyce. Opanowanie zasad zajęło zwierzętom trochę czasu, ale ostatecznie zrozumiały one – podobnie jak małe dzieci – na czym polegają związki pomiędzy poszczególnymi symbolami.

 

Wyniki badania świadczą o dużych możliwościach intelektualnych szympansów oraz o ich zdolności do tworzenia sieci skomplikowanych relacji, rozwiązywania problemów i uaktualniania posiadanej wiedzy.

 

Gra w papier, kamień, nożyce polega na pokazywaniu rękoma określonych symboli. W każdej rundzie gracze na umówiony sygnał wyciągają przed siebie dłonie i pokazują kamień, papier lub nożyce. Kamień tępi nożyce, nożyce tną papier, a papier owija kamień. Gracz, który pokaże silniejszy symbol otrzymuje punkt.

 

W badaniu uczestniczyło siedem małp w różnym wieku. Zwierzęta siedziały w kabinach wyposażonych w dotykowe ekrany i stopniowo uczyły się reguł gry poprzez wskazywanie silniejszego symbolu – począwszy od kombinacji papier-kamień, poprzez kamień-nożyce i ostatecznie nożyce-papier. Gdy szympansy opanowały podstawowe zasady, symbole zaczęto wyświetlać przypadkowo. Choć najwięcej trudności sprawiło im zrozumienie ostatniej relacji – pomiędzy nożycami a papierem, zwierzęta po średnio 307 próbach pojęły sedno gry.

 

W następnym etapie badania reguł gry uczyły się dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Maluchy, szczególnie te młodsze, też miały nieco trudności z opanowaniem zasad, ale większość z nich po około pięciu sesjach zrozumiała, o co chodzi. Najgorzej szło dzieciom poniżej czwartego roku życia – w tym wieku nie potrafiły one jeszcze pojąć wszystkich związków pomiędzy symbolami. Starsze przedszkolaki nie miały już takich problemów.

 

„To sugeruje, że dzieci nabywają zdolność do uczenia się nieliniowych związków i rozwiązywania tego typu problemów około czwartego roku życia. Osiągnięcia szympansów podczas ostatnich sesji były zbliżone do rezultatów osiąganych przez czteroletnie dzieci” – komentuje badaczka Jie Gao.

 

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10329-017-0620-0 (PAP)

 

ooo/ ekr/

Tagi: szympansy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Nie ma znaczenia, jak piękna jest twoja teoria. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś mądry. Jeśli ona się nie zgadza z eksperymentem, to po prostu jest zła. Richard Feynman
Richard Feynman

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi