Strona główna Aktualności
Uczelnie

155 mln zł od NCBR na studia doktoranckie

17.08.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

155 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Nabór do drugiej edycji konkursu w ramach projektu "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" ruszy 18 września i potrwa do 20 października - poinformowało w środę NCBR.

Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" mogą składać szkoły wyższe - zarówno publiczne, jak i niepubliczne - jak również jednostki naukowe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

 

Dofinansowane projekty będą trwały od 24 do 60 miesięcy, obejmując tym samym pełen cykl kształcenia na studiach III stopnia. Jak zapowiada NCBR, średnia wartość projektu na jednego uczestnika może sięgnąć nawet 135 tys. zł.

 

Programy studiów doktoranckich, które będą realizowane w ramach projektu, muszą być opracowane w oparciu o modele wypracowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie "Opracowanie programów studiów doktoranckich o zróżnicowanych profilach".

 

W zakresie merytorycznym projekty mogą obejmować wyłącznie działania mające na celu stworzenie i realizację wysokiej jakości programów doktoranckich i działań uzupełniających, które są realizowane poprzez co najmniej jeden ze wskazanych elementów: interdyscyplinarne programy studiów doktoranckich o zasięgu krajowym lub międzynarodowym; międzynarodowe programy studiów doktoranckich (realizowane przez podstawowe jednostki organizacyjne uczelni wspólnie z innymi jednostkami naukowymi); programy studiów doktoranckich kluczowych dla gospodarki i społeczeństwa, które wspierają innowacyjność kraju i zapewniają możliwość komercjalizacji rezultatów studiów doktoranckich.

 

Wyniki pierwszej edycji konkursu na "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" zostały ogłoszone w lipcu br. 47 projektów uzyskało w nim dofinansowanie na łączną kwotę 115 mln zł. Najwyższe granty otrzymały: AGH na projekt pt. Interdyscyplinarne Środowiskowe Studia Doktoranckie "Fizyczne, Chemiczne i Biofizyczne Podstawy Nowoczesnych Technologii i Inżynierii Materiałowej" oraz Politechnika Gdańska na projekt "Rozwój Interdyscyplinarnego Programu Studiów Doktoranckich o wymiarze międzynarodowym". Każdy z tych programów uzyskał prawie 10 mln zł dofinansowania.

 

Konkurs "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" realizowany jest w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ncbr.gov.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi