Strona główna Aktualności

We wtorek w Toruniu zaczyna się 9. Bella Skyway Festival

18.08.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki, Popularyzacja, Wydarzenia

Pokaz Angels of Freedom podczas jednej z poprzednich edycji Bella Skyway Festival. Źródło: Bella Skyway Festival.

Połączenie wody i światła będzie głównym motywem dziewiątej edycji festiwalu światła Bella Skyway Festival w Toruniu. Wydarzenie potrwa od wtorku 22 sierpnia do niedzieli 27 sierpnia.

W tych dniach atrakcje festiwalowe będą dostępne codziennie od godziny 20.30 do północy.

 

Jak wskazują organizatorzy, program festiwalu opiera się na trzech filarach: nauce, sztuce i ludziach. Naukowy aspekt stanowią nawiązania do astronomii i nauk ścisłych, pokazane w niecodzienny sposób. Sztuka obejmuje szczególnie jej audiowizualne i performancowe oblicze. Natomiast odniesienie do ludzi dotyczy hasła „kultura dla wszystkich” i organizowania festiwalu jako wydarzenia ciekawego dla wszystkich pokoleń.

 

Tematem przewodnim tegorocznego 9. Bella Skyway Festival będzie „płynny Wszechświat”. Poprzez innowacyjne połączenie wody i światła festiwal ma przypominać o kluczowych odkryciach naukowych.

 

Zaplanowano 16 instalacji świetlnych rozmieszczonych w różnych punktach Starego Miasta i jego okolic. Będzie też pięć wydarzeń towarzyszących takich jak spektakl, prezentacja samochodów hybrydowych, Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna (czyli wspólny przejazd rowerzystów ulicami Torunia, ze specjalnym oświetleniem rowerów), czy warsztaty fotograficzne. Większość atrakcji festiwalu jest darmowa, jedyną biletowaną imprezą będzie kino wodne Water Concept Factory.

 

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się dodatkowo międzynarodowe spotkanie organizatorów festiwali światła z całej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Od listopada 2016 r. działa International Light Festival Organization (ILO), która zrzesza twórców festiwali światła. Jednym z założycieli organizacji jest Bella Skyway Festival. Konferencja będzie odbywać się od 26 do 28 sierpnia.

 

W okresie trwania festiwalu wieczorami część ulic w centrum Torunia będzie wyłączona z ruchu. Nastąpią też zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Przygotowanych będzie kilka parkingów na obrzeżach miasta, skąd będzie można dojechać do centrum komunikacją miejską. Cena biletów parkingowych wyniesie 5 zł, a w zamian będą uprawniały do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup liczących do pięciu osób.

 

Festiwal organizowany jest w Toruniu od 2009 roku. Początki tej inicjatywy wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem, ale festiwal na trwałe wpisał się w kulturalny obraz Torunia. Organizatorami festiwalu są Miasto Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna, natomiast partnerem naukowym Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

 

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej http://www.bellaskyway.pl.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi