Strona główna Aktualności
Świat

Małpom można wmówić, że jest jak było

22.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Pobudzając odpowiedni układ neuronów można zasugerować małpom, że otaczają je wyłącznie dobrze znane obiekty – informuje „Science”.

Gdy patrzymy na otaczające nas obiekty, główną rolę w przetwarzaniu obrazu odgrywa kora wzrokowa, ulokowana w tylnej części mózgu. Potrafi na przykład ustalić kierunek ich poruszania się, dzięki czemu nie wpadamy pod jadący samochód. Ważne funkcje spełniają jednak także płaty skroniowe, ulokowane nieco powyżej uszu.

 

Tak zwana kora brzuszna płata skroniowego ma związek z rozpoznawaniem obiektów, pamięcią, a nawet pomaga w rozpoznawaniu znanych twarzy.

 

Yasushi Miyashita z uniwersytetu w Tokio w Japonii i jego zespół przeprowadził badania na makakach. Małpy przeszkolono tak, aby wskazywały, czy znają dany obiekt. Niektóre obiekty oglądały raz w miesiącu lub raz na 12 tys. prób, toteż klasyfikowały je jako "nowe". Inne, pojawiające się za każdym razem przedmioty, były klasyfikowane jako "stare".

 

Później naukowcy zaczęli stymulować podczas testów różne części kory brzusznej. Wykorzystali do tego optogenetykę: neurony zostały tak zmodyfikowane, aby ulegały pobudzeniu pod wpływem światła.

 

Kiedy naukowcy stymulowali część płata skroniowego zwaną korą okołowęchową (perirynalną), małpy klasyfikowały wszystkie obiekty jako "stare" - niezależnie od tego, czy rzeczywiście takie były. Jak się wydaje, neurony te wysyłają sygnał świadczący, że coś jest już znane.

 

Jednak stymulowanie poszczególnych fragmentów kory okołowęchowej miało różne efekty: stymulowanie jej części przedniej sprawiało, że wszystko wydawało się małpom znajome, podczas gdy w przypadku części tylnej sprawiało czasami, że więcej obiektów uważały za nowe.

 

Jak wyjaśnia Miyashita, neuron okołowęchowe pomagają przekształcić percepcję obiektu ("co to jest?") - w jego znaczenie.

 

Zdaniem ekspertów lepsze poznanie procesu rozpoznawania może pomóc w rozwoju samouczących się maszyn. Obdarzony zmysłem wzroku robot przyszłości powinien nie tylko rozpoznawać obiekty, ale także wiedzieć, czy widział je już wcześniej. (PAP)

 

pmw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi