Strona główna Aktualności
Technologie

Białystok/ 17 mln zł z UE na Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy

24.08.2017 Technologie, Popularyzacja nauki, Technologia, Popularyzacja

Fot. Fotolia

17 mln zł z funduszy unijnych przeznaczył zarząd województwa podlaskiego na mające powstać na stadionie miejskim w Białymstoku Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Placówka ma być wzorowana na warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Cała inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł. Będzie ją tworzyć Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T). Laboratorium ma być gotowe do października 2019 r.

 

Urząd marszałkowski w Białymstoku poinformował w środę w komunikacie prasowym, że laboratorium - umiejscowione w dwóch budynkach - będzie mieć powierzchnię ok. trzech tysięcy metrów kwadratowych.

 

W jednym z budynków będzie działać "Strefa Małego Odkrywcy" przeznaczona na różne formy edukacji dzieci poniżej 10. roku życia. Drugi obiekt będzie przeznaczony dla dorosłych - znajdzie się tam wystawa główna i laboratoria, będą organizowane doświadczenia, zajęcia m.in. z elektromotoryki, robotyki czy energetyki.

 

"To będzie atrakcyjne miejsce, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację i nowoczesne technologie w przystępny i ciekawy sposób. Ale przede wszystkim ma inspirować do odkrywania otaczającego nas świata przez eksperymentowanie" - podkreśla cytowany w komunikacie wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

 

Urząd marszałkowski liczy na to, że oferta laboratorium - jedyna taka w regionie - pozwoli wspierać programu nauczania w szkołach. Przewidziana jest także współpraca z uczelniami przy organizacji pokazów czy warsztatów. (PAP)

 

kow/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi