Strona główna Aktualności
Technologie

Nauczyć robo-dłoń elastyczności

25.08.2017 Technologie, Technologia

Fot. Fotolia

Gumowy wężyk, gąbkę, kabelek czy cienkie tekturowe pudełko chwyta się nieco inaczej niż obiekty, które nie uginają się pod wpływem dotyku. Badacze z Poznania uczą robota rozpoznawać obiekty elastyczne i sprawnie się z nimi obchodzić.

Na co dzień nawet się nad tym nie zastanawiamy, ale trochę inaczej chwytamy przedmioty, które zmieniają kształt pod wpływem dotyku, a inaczej takie, które są twarde. "A roboty jeszcze nie do końca wiedzą, jak odróżniać obiekty elastyczne od nieelastycznych" - powiedział w rozmowie z PAP dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej. Badacz wraz z zespołem pracuje nad mechaniczną dłonią, która będzie w stanie chwytać obiekty elastyczne.

 

Naukowcy chcieliby, aby ich rozwiązanie przydało się w mechatronice - np. do montowania urządzeń elektronicznych, w których są przewody, uszczelki. Spodziewają się też, że takie rozwiązanie przyda się i w medycynie, np. do pakowania - w sterylnych warunkach - elastycznych elementów, np. wężyków.

 

Dr Walas zaznaczył, że człowiek jedynie patrząc na obiekt jest w stanie zgadnąć, co stanie się z obiektem pod wpływem dotyku. Dlaczego roboty miałyby w takim zadaniu pozostać w tyle? Jego zespół chce wypracować algorytmy, które też odróżnią elementy elastyczne od nieelastycznych, analizując dane z kamer.

 

Badacze z Poznania chcą jednak opracować nie tylko sam program do obsługi manipulatora, ale i całą sztuczną rękę. "Prototyp jest na ukończeniu. Nasza sztuczna ręka będzie miała pięć palców. Ma przypominać rękę ludzką" - opowiada dr Walas.

 

Naukowcy w pracy chcą wykorzystywać algorytmy uczące. Dłoń robota metodą prób i błędów będzie więc podnosić obiekty o różnych właściwościach. Dzięki temu sprawniej będzie przewidywać, jak się z nimi obchodzić.

 

Prace nad mechaniczną dłonią realizowane są w ramach projektu LIDER narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt trwać ma trzy lata.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi