Strona główna Aktualności
Technologie

Gliwice/ Współpraca polskich i niemieckich ekspertów ws. innowacyjnych materiałów

25.08.2017 Technologie, Uczelnie, Innowacje, Technologia, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Polscy i niemieccy eksperci będą wspólnie prowadzić badania nad innowacyjnymi materiałami hybrydowymi, stosowanymi np. w samochodach czy samolotach. W czwartek w Gliwicach podpisano w tej sprawie list intencyjny. Wśród sygnatariuszy jest Politechnika Śląska.

Pełna nazwa tego podmiotu brzmi: Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich. Tworzą je – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych "Bielsko", a ze strony niemieckiej: Technische Universitaet Bergakademie Freiberg oraz Institut fuer Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

 

Materiały hybrydowe i kompozytowe składają się z kilku różnych materiałów, często metalowych i niemetalowych. Dla przykładu – jedne są bardzo wytrzymałe, inne lekkie, należy więc je odpowiednio zestawić, by nowy materiał uzyskał obie te cechy.

 

"To są konstrukcje wykorzystywane w zaawansowanym przemyśle, głównie samochodowym, lotniczym. Chodzi głównie o to, żeby zmniejszyć masę, utrzymując jednocześnie wysoką wytrzymałość. Tradycyjne materiały nie spełniają już w tym zakresie wymagań, potrzebne są nowe, polegające na połączeniu różnych materiałów w taki sposób, żeby uzyskać efekt synergii, czyli efekt lepszy od zastosowania każdego z nich z osobna" – tłumaczył rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

 

Dodał, że takie materiały są następnie wykorzystywane do budowy konstrukcji lekkich, które są stosowane m.in. w przemyśle samochodowym i lotniczym.

 

"Dzięki kompozytom hybrydowym - a więc wielomateriałowym - mamy wyrób jeszcze wytrzymalszy, i na co my liczymy – jeszcze lżejszy. W lotnictwie najważniejsze są te dwie rzeczy – wytrzymałość i waga. Ta ostatnia musi być jak najniższa, bo jeżeli zaoszczędzimy na wadze statku powietrznego, to zyskamy w nim dodatkowe miejsce dla pasażerów albo dla przewożonego ładunku" – mówił prezes Śląskiego Klastra Lotniczego Krzysztof Krystowski.

 

Jak podkreślili eksperci, nowe materiały wymagają jednak zaawansowanych badań, polegających m.in. na testowaniu zachowania materiału w różnych warunkach atmosferycznych i przy różnym obciążeniu. Istotne jest także kwestia opracowywanie technologii wytwarzania tych materiałów, która pozwalałaby na jak najlepsze połączenie materiałów składowych.

 

Tym m.in. zajmować się będą eksperci w ramach podpisanego właśnie porozumienia.

 

Sygnatariusze listu zaznaczyli, że Centrum – bazujące na partnerstwie instytucji naukowych, firm przemysłowych i samorządu – ma być "gwarantem rozwoju innowacyjnych technologii aktualnie oczekiwanych przez otoczenie społeczno-gospodarcze oraz szybkiej komercjalizacji wyników badań naukowych".

 

Wyrazili też nadzieję, że "bliska odległość między partnerami polskimi i niemieckimi oraz dobra komunikacja pozwolą na ciągłą wymianę kadry naukowej oraz aparatury badawczej".

 

Jak wynika z informacji przekazanej przez Politechnikę Śląską, współpracujące z uczelnią podmioty z Niemiec "to wiodące niemieckie ośrodki naukowe właśnie w zakresie badań i zastosowań materiałów metalowych oraz materiałów kompozytowych", a Saksonia, gdzie zlokalizowane są obie uczelnie, jest "niemieckim centrum konstrukcji lekkich".

 

Politechnika Śląska (oprócz wspomnianych niemieckich podmiotów) od lat współpracuje też z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Federacją Firm Lotniczych "Bielsko" – w zakresie wdrażania nowych technologii właśnie.

 

Rektor Politechniki Śląskiej powiedział, że szczegóły dotyczące konkretnych wspólnych przedsięwzięć będą uzgadniane w późniejszym czasie. (PAP)

 

Agnieszka Kliks-Pudlik

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi