Strona główna Aktualności
Technologie

Prawie 37 mln zł od NCBR dla sektora leśno-drzewnego

28.08.2017 Technologie, Technologia

Fot. Fotolia

Niemal 37 mln zł zainwestuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w innowacje w branży leśno-drzewnej. Wsparcie w ramach programu sektorowego WoodINN otrzymało 12 projektów, których celem jest efektywne wykorzystanie surowców, minimalizacja strat i poprawa jakości produktów.

"Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw" – podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. - "To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach."

 

Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Polska jest dzisiaj szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W branży meblarskiej działa ponad 25 tys. podmiotów. Celem programu sektorowego WoodINN - ogłoszonego przez NCBR w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli - jest poszukiwanie możliwości dalszego rozwoju branży w oparciu o innowacyjne technologie i projekty - poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

 

Nagrodzone projekty dotyczą m.in. dostosowywania mebli do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia ich funkcjonalności i ergonomii, jak również technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty dążą do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.

 

"Programy sektorowe, które prowadzimy, dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze" – podkreśla dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. - "Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie, mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac".

 

Przykładem takiego nagrodzonego grantem wniosku jest projekt zakładający rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (przy produkcji opatrunków) oraz w branży chemicznej (indykatory), a oprócz tego sposób ich produkcji ma być przyjazny dla środowiska. Inny nagrodzony projekt przewiduje z kolei produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb klientów.

 

W pierwszym konkursie zrealizowanym w ramach programu WoodINN zgłoszonych zostało łącznie 19 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie uzyskało 12 projektów: sześć zgłoszonych przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz sześć zgłoszonych przez duże przedsiębiorstwa.

 

Granty otrzymały trzy projekty z województwa mazowieckiego, po dwa z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego i po jednym projekcie z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR. (PAP)

 

kflo/ zan/

Tagi: ncbr , woodinn , surowce
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi