Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci AGH skonstruowali pierwszy w Polsce ciekły silnik rakietowy

28.08.2017 Technologie, Technologia

Źródło: AGH Space System

Sukcesem zakończył się pełny test silnika Zawisza - pierwszego w Polsce pełnowymiarowego silnika rakietowego na ciekły materiał pędny, zdolnego do samodzielnej pracy na pokładzie rakiety, skonstruowanego przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Twórcami Zawiszy - silnika na paliwo ciekłe - są studenci z koła naukowego AGH Space Systems. Prace nad projektem rozpoczęli na początku 2016 r. O postępach w pracach nad rakietą informowali na wielu wydarzeniach w kraju i za granicą, np. na konferencji naukowej EUCASS w Mediolanie czy w ośrodku badawczym CERN w Genewie.

 

Silniki na paliwo ciekłe są ogromnie popularne w branży kosmicznej z uwagi na swoje osiągi i skalowalność - tłumaczą w przesłanym PAP komunikacie studenci z AGH Space Systems. Stworzona przez nich konstrukcja jest pierwszą tego typu maszyną w Polsce, która wyszła poza testy laboratoryjne. Silnik rakiety wytwarza 100 kg siły ciągu, a jako paliwo wykorzystuje alkohol. Jego twórcy podkreślają, że nowością w opracowanej przez nich konstrukcji jest zastosowanie podtlenku azotu jako utleniacza - powstałe wcześniej tego typu prototypy nie były bowiem instalowane w rakietach.

 

W nadchodzącym roku akademickim studenci z AGH Space Systems planują zbudowanie pierwszej w Polsce rakiety na paliwo ciekłe. Ponadto, chcą też zawalczyć o studenckie mistrzostwo świata w inżynierii rakietowej w prestiżowym konkursie technologii rakietowych Spaceport America Cup, który odbędzie się w czerwcu 2018 r. Konkurs wspierany jest przez czołowe firmy kosmiczne, m.in. SpaceX, Blue Origin czy United Launch Alliance.

 

Koło naukowe AGH Space Systems istnieje od 2014 roku. Jego członkowie specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, w szczególności zaś w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych oraz łazików marsjańskich. Ekipa zdobywała już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition 2015, Global Space Balloon Challenge czy European Rover Challenge.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ agt/

Tagi: agh
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 3
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi