Strona główna Aktualności
Świat

Chroniczne niewyspanie prowadzi do ryzykownych zachowań

29.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Młodzi ludzie, którzy zbyt mało śpią, częściej podejmują ryzyko i co gorsza, nawet o tym nie wiedzą. Prawdopodobnie wynika to z niedostatecznej regeneracji mózgu.

Relację między niedoborem snu a ryzykownymi działaniami odkryli badacze z Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria). To już kolejny poznany skutek niewyspania, obok np. zaburzeń uwagi i różnorodnych problemów zdrowotnych. Tymczasem jak przypominają autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Annals of Neurology”, niedobór snu zasięgiem osiąga już rozmiary epidemii.

 

W przeprowadzonym przez szwajcarski zespół eksperymencie wzięła udział grupa osób w wieku od 18 do 28 lat. Wszyscy zgodzili się na to, aby przez tydzień spać zaledwie po 5 godzin na dobę. Każdego dnia brali przy tym udział w grze, w której mogli otrzymać albo gwarantowaną sumę pieniędzy, albo próbować zdobyć większą kwotę, co jednak było zagrożone nieotrzymaniem niczego.

 

Decyzje wyraźnie zależały od snu. Jego niedobór przez jedną noc niewiele zmienił, ale z upływem czasu ochotnicy podejmowali coraz bardziej ryzykowne wybory. Szczególnie alarmujący według badaczy jest jednak inny wynik. Uczestnicy eksperymentu, przez cały czas jego trwania oceniali swoje zachowanie, jako tak samo bezpieczne.

 

„Sami więc nie zauważamy, że postępujemy z większym ryzykiem, kiedy brakuje nam snu” - ostrzega prof. Christian Baumann, główny autor doświadczenia.

 

Naukowcy z Zurychu poszli o krok dalej i pokazali, że zmienione zachowanie ma związek z pracą mózgu, a konkretnie kory przedczołowej. Jak tłumaczą, wcześniejsze badania pokazały już, że jej stan jest związany z podejmowaniem ryzykownych działań.

 

„Zakładamy, że zmiany w zachowaniu do pewnego stopnia pojawiają się z powodów anatomiczno-strukturalnych, jako skutek wywołanego niewyspaniem upośledzenia regeneracji kory przedczołowej” - wyjaśnia prof. Baumann.

 

Zalecenie naukowców jest proste – należy więcej spać. Sugerowany przez nich odpowiedni czas to 9 godzin na dobę dla młodych dorosłych i 7,5 godziny dla starszych.(PAP)

 

mat/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi