Strona główna Aktualności
Świat

Dzieci powinni wiedzieć, jak są leczeni umierający na raka rodzice

30.08.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dzieci, które w okresie dojrzewania przeżyły śmierć chorych na raka rodziców, kilka lat później są w lepszym stanie psychicznym, kiedy mają przekonanie, że byli oni właściwie leczeni – informuje „Journal of Clinical Oncology”.

Wskazują na to badania, którymi objęto 593 młodych ludzi, którzy kilka lat wcześniej, będąc w wieku 13-16 lat, stracili jedno z rodziców chorujące na raka. Aż 105 osób z tej grupy, czyli 18 proc. - stwierdziło, że nie miało zaufania (lub że miało bardzo małe) do personelu medycznego z powodu niedostatecznej – w ich o cenie – opieki medycznej. Młodzi ludzie nabrali przekonania, że rodzice nie byli właściwie leczeni i nie przeprowadzono odpowiednich badań.

 

Według głównej autorki tych badań dr Kim Beernaert z Vrije Universiteit Brussel ci, którzy mieli zastrzeżenia do opieki medycznej swych rodziców, w kilka lat później dwukrotnie częściej wykazywali zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, napady lęku i zaburzenia łaknienia.

 

Nikt wcześniej nie analizował, jaki wpływ na stan psychiczny dzieci ma w dłuższym okresie to, jak zajmowano się ich umierającymi rodzicami - zauważyła w wypowiedzi dla Reutersa nie zaangażowana w badanie dr Jennifer Mack z Harvard Medical School i z Dana-Farber/Boston Children’s Cancer and Blood Disorders Center.

 

Z wcześniejszych badań było wiadomo, że osoby, które w okresie dojrzewania straciły rodziców, są bardziej narażone na depresje i samobójstwa.

 

Badanie belgijskich psychologów sugeruje, że dzieci powinny być informowane o tym, jak leczeni są rodzice, ponieważ ich przekonanie może błędnie. Może nie wynikać z tego jaką faktycznie mieli oni opiekę, lecz co o niej wiedzieli i zapamiętali. (PAP)

 

zbw/ zan/

Tagi: medycyna
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi