Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Krakowscy archeolodzy powrócili na Cypr

06.09.2017 Archeologia, Historia i kultura

Agora w Pafos podczas kampanii studyjnej, fot. E. Papuci-Władyka

Do początku października potrwają szeroko zakrojone badania naukowców z UJ we współpracy z wieloma partnerami w starożytnym mieście Nea Pafos na Cyprze. Aby zrekonstruować jego wygląd, badacze zastosują m.in. georadar i przeprowadzą wykopaliska.

W czasie tegorocznych prac (które rozpoczęły się 24 sierpnia) archeolodzy skupią się głównie na centralnej części miasta - agorze. Chcą się dowiedzieć, jak wyglądało w starożytności wejście na rynek. Do tego celu użyją zarówno metod nieinwazyjnych (czyli takich, które nie wymagają naruszenia warstw ziemi, a jednocześnie umożliwiają "zajrzenie" pod powierzchnie), jak i wykopaliskowych.

 

Kierowniczka badań, prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie podkreśliła w rozmowie z PAP, że w tegorocznych, siódmych badaniach w ramach prowadzonego przez nią projektu weźmie udział wielu partnerów polskich i zagranicznych, m.in. z Uniwersytetu w Hamburgu.

 

Jednym z priorytetów w czasie najbliższych tygodni będzie sprawdzanie hipotezy na temat istnienia w Pafos drugiego portu w pobliżu bramy północno-zachodniej miasta (port główny znajdował się a starożytności tam, gdzie dziś, czyli w południowej części Pafos). Dlatego już teraz archeolodzy punktowo, w kilku miejscach rozpoczęli na ograniczoną skalę wykopaliska. Miejsce do tych badań wskazały wyniki badań wykonanych za pomocą metod geofizycznych, które umożliwiają wskazanie konstrukcji skrywających się pod powierzchnią.

 

Naukowcy powrócą też do odkrytego przez nich wcześniej "Gabinetu Chirurga z Pafos". Konstrukcję określono tym mianem ze względu na odkryty w jej wnętrzu zestaw narzędzi chirurgicznych w postaci przyrządów wykonanych z brązu i żelaza - bardzo podobne odnaleziono wiele lat temu w słynnych Pompejach w Italii. Naukowcy przypuszczają, że znajdował się tam gabinet lekarski.

 

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. W okresie grecko-rzymskim pełniło funkcję stolicy wyspy. W ciągu kilku lat Polacy zmienili istniejący w publikacjach dotyczących Pafos obraz początków i rozwoju miasta, przesuwając datę powstania agory na okres hellenistyczny (wcześniej uważano, że jest o 200 lat późniejsza, czyli młodsza) i odkrywając pozostałości dużych budowli publicznych z tego czasu, świadczących o prężnej aktywności budowlanej w czasach ptolemejskich.

 

Po siedmiu sezonach badań krakowscy archeolodzy planują otwarcie 6 października w Parku Archeologicznym w Pafos wystawy prezentującej wyniki ich dotychczasowych prac. Ekspozycja "W sercu starożytnego miasta" będzie czynna do końca tego roku. Drugie wydarzenie promocyjne tego samego dnia to multimedialny performance na otwartym powietrzu w porcie w pobliżu Zamku (Kastro) pt. "Misterium Miasta Afrodyty Pafos2017" - zapowiedziała prof. Papuci-Władyka. Oba wydarzenia odbywają się w ramach obchodów Pafos2017 - Europejska Stolica Kultury.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt

Tagi: cypr

Praca z magnetometrem w 2016 r., fot. R. Słaboński

W poszukiwaniu drugiego portu Pafos - prace na sondażu wiosną 2017, fot. M. Wacławik

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi