Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. Przybysz: Nic nie może się równać wykształceniu po studiach dziennych

07.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Nie jestem przeciwny studiom niestacjonarnym, ale nic nie może się równać wykształceniu zdobytemu podczas studiów dziennych – mówi PAP prorektor ds. dydaktycznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie prof. dr hab. Kazimierz Przybysz.

Prorektor ALK w rozmowie z PAP odniósł się do projektu nowej ustawy w szkolnictwie wyższym, o którym minister Jarosław Gowin mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie IV Konferencji Ekspertów Praw Studenta w Warszawie. Zdaniem szefa resortu nauki czas trwania studiów niestacjonarnych powinien być wydłużony w celu zapewnienia równej wartości studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

 

Prof. Przybysz zapytany o kwestię wydłużenia czasu trwania studiów niestacjonarnych mówi, że jego odbiór propozycji przedstawionych przez min. Gowina „jest generalnie pozytywny”.

 

„Jeśli jakość dyplomu po zakończeniu studiów stacjonarnych i zaocznych ma być taka sama dla pracodawcy, to umiejętności zdobyte powinny być takie same, kompetencje społeczne i wiedza” – argumentuje prorektor.

 

Zdaniem prof. Przybysza studia niestacjonarne powinny trwać dłużej, żeby student mógł zrealizować w pełni ten sam program co na studiach stacjonarnych.

 

„W tej chwili sytuacja jest taka, że na studiach zaocznych jest realizowane mniej więcej dwie trzecie zajęć ze studiów dziennych, więc to wydłużenie wydaje się sensowne”.

 

Prorektor Akademii Leona Koźmińskiego zwraca jednak uwagę na aspekt społeczny, który będzie wynikiem wejścia w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i wydłużenia czasu nauki na studiach niestacjonarnych. „Studia zaoczne staną się przez to droższe, bo ktoś przecież za te dwa dodatkowe semestry musi zapłacić”.

 

Jak zauważa prof. Przybysz, zaoczne studia licencjackie są polskim pomysłem. Prof. Przybysz wskazuje na to, że na świecie na etapie pomaturalnym studiuje się tylko w systemie dziennym.

 

„To nie jest optymalne rozwiązanie, kiedy młody człowiek kończy maturę i przychodzi na studia zaoczne. Wcześniej student przychodził na studia zaoczne, kiedy miał już jakieś doświadczenie zawodowe, uzupełniał je wiedzą akademicką, i decydował w jakim kierunku chce się rozwijać” – wskazuje prorektor ALK.

 

Prof. Przybysz stwierdza, że nie jest przeciwny studiom niestacjonarnym, jednak zaznacza, że "żadne inaczej zdobyte wykształcenie nie będzie się równało wykształceniu zdobytemu podczas studiów dziennych”.

 

Projekt nowej ustawy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin ma przedstawić 19 września w Krakowie podczas Narodowego Kongresu Nauki. (PAP)

 

autor: Sandra Bober

 

edytor: Anna Dudzik, Mariusz Pilis

 

bobs/ adzi/ mapi/ bos/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi