Strona główna Aktualności
Technologie

Duda: projekt z Politechniki Warszawskiej wśród projektów wyróżnionych na Expo

08.09.2017 Technologie, Innowacje, Technologia

Prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami. Fot. PAP/Marcin Obara 07.09.2017

Wśród 13 najnowocześniejszych projektów wyróżnionych na Expo 2017 w Astanie znalazł się projekt z Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla; jestem dumny, że myśl polskich naukowców została doceniona - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa, który przebywał w stolicy Kazachstanu, przypomniał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że tematem Expo w Astanie jest nowoczesne gospodarowanie energią, czyli m.in. problematyka energii odnawialnej czy nowych źródeł energii.

 

Jak mówił wcześniej Duda, otwierając uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017, Polska w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy "Energia przyszłości".

 

Jak podkreślił prezydent, polski dzień "przebiega w bardzo dobrej i bardzo przyjaznej atmosferze". "Dziękuję polskiej ekipie, która przygotowywała ten dzień Polski (...). Polska bardzo ładnie się tutaj dzisiaj prezentuje" - dodał.

 

Polska - według Dudy - "pięknie" pokazuje, w jaki sposób można gospodarować energią i w jaki sposób można zagospodarowywać dwutlenek węgla, przede wszystkim poprzez pokazanie, iż to lasy są najlepszym sposobem gospodarowania i magazynowania CO2.

 

"Pokazujemy nowoczesne technologie, które są energooszczędne, które pozwalają dokonywać spalania węgla w sposób znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, niż to (miało miejsce) do tej pory, czyli w jaki sposób - zgodny z nowoczesnymi wymogami ochrony środowiska - dokonywać wykorzystania zasobów naturalnych" - powiedział prezydent.

 

Zwrócił uwagę, że na Expo jest specjalny pawilon, w którym z ponad 130 państw wybrano 13 najnowocześniejszych projektów z całego świata, w tym - jak zaznaczył prezydent - projekt Politechniki Warszawskiej dotyczący nowoczesnego spalania węgla i oszczędności energetycznej przy jego wykorzystaniu.

 

"Jestem dumny, jako prezydent Rzeczypospolitej, że także nasz polski projekt, że także polska myśl techniczna, nowoczesna myśl polskich naukowców, innowacyjna, tutaj znalazła swoje miejsce, a przede wszystkim została doceniona w tej perspektywie światowej" - podkreślił Duda. Dodał, że ta technologia jest już sprzedawana i funkcjonuje w kilku elektrowniach na świecie.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki temu, iż Polska "tak dobrze" prezentuje się w Astanie, Łódź ma szanse zostać gospodarzem Expo w roku 2022.

 

Do końca sierpnia Pawilon Polski na Expo 2017 w Astanie odwiedziło ok. 260 tys. gości z całego świata - podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada tam za promocję gospodarczą. Wg Agencji do końca wystawy liczba ta ma wzrosnąć do 300 tysięcy.

 

Otwarta 10 czerwca w stolicy Kazachstanu Międzynarodowa Wystawa Expo 2017 dobiega końca. Jej tematem jest "Energia przyszłości", czyli dostępność i rozwój zielonej energii, dlatego też Polska przedstawia na niej m.in. czyste technologie węglowe i bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

 

Pawilon polski, który prezydent odwiedził z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, jest wizytówką polskiego uczestnictwa w Expo 2017 w Astanie. Na dwóch kondygnacjach tworzy go pięć stref, m.in. "Technologie", "Las", "Regiony", gdzie Polska prezentuje technologie związane z energetyką. (PAP)

 

amt/ mce/ mmp/ kar/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi