Strona główna Aktualności
Świat

Pierwsze oficjalne nazwy terenów na Plutonie

12.09.2017 Świat

Źródło: NASA/JHUAPL/SWRI/ROSS BEYER

Międzynarodowa Unia Astronomiczna po raz pierwszy nadała nazwy formom ukształtowania terenu na leżącej w Pasie Kuipera planecie karłowatej. Organizacja uhonorowała związaną ze światem zmarłych mitologię, pionierskie misje kosmiczne, śmiałków, którzy przesunęli granice eksploracji oraz naukowców i inżynierów związanych z Plutonem.

IAU (International Astronomical Union) nadała nazwy czternastu obszarom. Cześć nazw zaproponowana została przez zespół misji New Horizons (badającej Plutona i jego księżyce), inne zasugerowali zainteresowani astronomią amatorzy w ramach akcji Our Pluto (link: http://www.ourpluto.org/), zorganizowanej przez IAU, projekt New Horizones oraz SETI Institute. Jeszcze innych nazw używali już nieformalnie naukowcy misji New Horizons.

 

"Jesteśmy podekscytowani zatwierdzeniem nazw doceniających ludzi ważnych dla Plutona i postępu eksploracji, a także związaną ze światem zmarłych mitologię. Nazwy te podkreślają wagę przekraczania kolejnych granic poznania" - powiedziała Rita Schulz przewodziąca IAU Working Group for Planetary System Nomenclature. "Doceniamy wkład ogółu społeczeństwa w postaci sugestii nazw, a także grupy New Horizons za przedstawienie nam propozycji" - dodała Schulz.

 

Od teraz, tak nazywa się 14 obszarów na powierzchni Plutona:

 

Tombaugh Regio upamiętnia Clyde'a Tombaugha (1906-1997), amerykańskiego astronoma, który w 1930 r. w Lowell Observatory odkrył Plutona.

 

Krater Burney ma uhonorować Venetię Burney (1918-2009), która jako 11 letnia uczennica zaproponowała nazwę "Pluton" dla nowo odkrytej planety. W późniejszym życiu Burney uczyła matematyki i ekonomii.

 

Sputnik Planitia to największa równina, która nazwę otrzymała na część Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelity, wystrzelonego przez Związek Radziecki w 1957 r.

 

Tenzing Montes i Hillary Montes to pasma górskie nazwane na cześć Tenzinga Norgaya (1914-1986) i Sir Edmunda Hillary'ego (1919-2008) – indyjsko-nepalskiego Szerpy i nowozelandzkiego himalaisty, którzy jako pierwsi zdobyli szczyt Mount Everestu i bezpiecznie z niego powrócili.

 

Al-Idrisi Montes upamiętnia Ash-Sharifa al-Idrisi (1100-1165/66), arabskiego twórcę map i geografa.

 

Djanggawul Fossae to sieć długich, wąskich depresji nazwana na cześć Djanggawuli - postaci z mitologii rdzennych mieszkańców Australii, które podróżowały do "wyspy zmarłych", kształtowały teren i zapełniały go roślinnością.

 

Sleipnir Fossa to nazwa zainspirowana imieniem potężnego stworzenia o ośmiu nogach ze staroskandynawskiej mitologii, który przewoził boga Odyna do świata zmarłych.

 

Virgil Fossae upamiętnia natomiast Wergiliusza - jednego z największych poetów rzymskich, którego Dantego umieścił w "Boskiej Komedii" jako przewodnika po czyśćcu i piekle.

 

Adlivun Cavus to z kolei głęboka depresja nazwana imieniem związanej ze zmarłymi postaci z mitologii Inuitów.

 

Hayabusa Terra to największy ląd nazwany na cześć japońskiej misji Hayabusa (2003-2010), która dostarczyła pierwsze próbki asteroidy.

 

Voyager Terra upamiętnia wysłane w 1977 sondy Voyager, które jako pierwsze odwiedziły wszystkie gazowe olbrzymy. Teraz badają granicę między strefą oddziaływania Słońca a przestrzenią międzygwiezdną.

 

Tartarus Dorsa to grzbiet nazwany na cześć Tartaru – według mitologii greckiej najgłębszego, najciemniejszego miejsca w świecie zmarłych.

 

W niedalekiej przyszłości mają zostać zaproponowane kolejne nazwy terenów na Plutonie oraz na jego księżycach. (PAP)

 

mat/ zan/

Tagi: pluton
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi