Strona główna Aktualności
Uczelnie

Grupa naukowców PAN pracuje nad alternatywą dla koncepcji Uniwersytetu PAN

11.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Dyrektorzy kilkunastu instytutów PAN pracują nad alternatywą dla pomysłu powołania Uniwersytetu PAN. Koncepcja ma być gotowa do końca roku. Jednym z pomysłów jest powołanie szkół doktorskich - poinformował PAP prof. Marek Jeżabek, który kieruje pracami grupy.

Pomysł powołania UPAN pojawił się w lutym br. Jego orędownikiem jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Według niego nowy uniwersytet pozwoli wykorzystać w dydaktyce olbrzymi kapitał naukowy akademii, a jednocześnie stworzyć uczelnię, która ma szanse zajmować wysokie pozycje w światowych rankingach uczelni.

 

W czerwcu br. podczas Zgromadzenia Ogólnego PAN część jej członków wyrażała sceptycyzm i obawy dotyczące pomysłu powołania takiej uczelni. Wśród głównych problemów profesorowie wymieniali m.in. źródła finansowania.

 

Dlatego część z dyrektorów instytutów PAN postanowiło przygotować alternatywną koncepcję do UPAN. Za zgodą prezesa Duszyńskiego od 1 sierpnia działa oficjalnie zespół, który ma się zająć się jej przygotowaniem. Na jego czele stanął dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, prof. Marek Jeżabek.

 

"Do tej pory odbyło się jedno spotkanie - telekonferencja. Przygotowaliśmy pewien materiał do dyskusji, która de facto zacznie się po Narodowym Kongresie Nauki (NKN), który odbędzie się w dniach 19-20 września w Krakowie" - powiedział PAP prof. Jeżabek.

 

"Na nazywanie tego koncepcją alternatywną czy programem, opracowanym dokumentem, jest zdecydowanie za wcześnie. Jego opracowaniem zajmiemy się intensywnie po NKN" - powiedział prof. Jeżabek. Dodał, że całościowa koncepcja zostanie przygotowana i przedstawiona prezesowi PAN do końca roku.

 

Odnosząc się do pomysłu powołania UPAN prof. Jeżabek stwierdził, że "jest on o tyle kontrowersyjny, a nawet przedwczesny", że nie bardzo wiadomo, jak on się wpisze w przygotowaną właśnie ustawę o szkolnictwie wyższym.

 

"Trochę się obawiamy, że wchodząc z strukturę uniwersytetu jesteśmy na obszarze, który jest zdefiniowany przez pojęcie uniwersytetu" - mówił prof. Jeżabek. Wskazał, że specyfika instytutów PAN polega głównie na pracy badawczej.

 

Zapytany, czy jedną z alternatyw dla UPAN są szkoły doktorskie odparł twierdząco. "To oczywiście jest jedna z możliwości, która jest rozważana" - stwierdził.

 

"Wszystko to, co my proponujemy, opiera się na takim prostym założeniu, że instytuty PAN w stosunku do najlepszych polskich uczelni czy ogólnie rzecz biorąc - uczelni wyższych - są komplementarne" - dodał.

 

W jego opinii instytuty PAN powinny tworzyć miejsca pracy dla najzdolniejszych polskich badaczy, zwłaszcza na wczesnych etapach kariery naukowej. Wtedy właśnie, zwłaszcza w naukach ścisłych czy przyrodniczych, jest najlepszy czas na dokonywanie odkryć - podkreślił.

 

"Analiza liczby i wartości publikacji naukowych jednoznacznie wykazuje, że instytuty PAN odgrywają w polskiej nauce bardzo ważną rolę. Nie było by to możliwe bez samodzielności i niezależności instytutów. Wielu dyrektorów uważa, że zamiast centralizacji, bo do tego mogłaby prowadzić koncepcja uniwersytetu PAN, znacznie lepszym kierunkiem byłoby zwiększenie samorządności instytutów" - stwierdził prof. Jeżabek.

 

W ocenie zespołu kierowanego przez prof. Jeżabka kluczowe jest ułatwienie współpracy między badaczami z instytutów PAN a tymi pracującymi na uczelniach. W szczególności wskazał na zniesienie barier biurokratycznych i szersze możliwości w zakresie przepływu kadr między instytucjami. "Krótko mówiąc chodzi o to, żeby nauka w Polsce była jednością" - dodał.

 

W czasie NKN minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin zaprezentuje koncepcję nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego w Polsce. W trakcie jednego z paneli dyskusyjnych zostanie przedstawiona również koncepcja UPAN, jak i pomysły alternatywne - wynika z informacji przekazanych PAP przez prof. Jeżabka.

 

Kto ostatecznie podejmie decyzje o tym, która z dwóch koncepcji - prezesa PAN czy grupy prof. Jeżabka - zostanie wybrana? "Trudno powiedzieć. To jest decyzja strategiczna o ogromnych implikacjach, jeśli chodzi o finansowanie. Ta decyzja nie może być podjęta w trybie takiego niedostatecznie przemyślanego działania" - powiedział.

 

Dopytywany stwierdził, że przy podjęciu tej decyzji powinno zostać uwzględnione stanowisko "najmocniejszych organizacyjnie i najwyżej kategoryzowanych instytutów PAN, gdzie rady naukowe i dyrektorzy dość jednoznacznie wypowiadają się przeciwko wchodzeniu w strukturę UPAN".

 

Minister Gowin już w czerwcu zapowiedział, że jego resort nie będzie narzucał kierunku reformy PAN, tylko zaczeka na inicjatywę samego środowiska.

 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi