Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prezydium KRASP o Ustawie 2.0: trzeba wzmacniania autonomii uczelni

11.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Autonomia uczelni wymaga konsekwentnego wzmacniania - napisali przedstawiciele prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, podsumowując dotychczasową dyskusję nad założeniami Ustawy 2.0.

W dokumencie opublikowanym na stronie KRASP przypomniano, że w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki (który odbędzie się w dniach 19-20 września w Krakowie) przez kilka miesięcy trwały dyskusje o tym, jak uregulować kwestie dot. uczelni. "Polskie środowisko akademickie jest gotowe do dokonania przełomowej projakościowej zmiany w obszarach nauki oraz szkolnictwa wyższego" - deklarują rektorzy.

 

Prezydium KRASP podsumowało najważniejsze wnioski z dyskusji. "Siła sprawcza oczekiwanych zmian pozostaje w uczelniach. Dlatego autonomia uczelni, jako sprawdzony przez wiele wieków fundament działania uczelni w sferze kształcenia oraz badań naukowych, wymaga konsekwentnego wzmacniania" - napisano w komunikacie.

 

Rektorzy zwracają też uwagę, że "uczelnie najlepiej wypełniają swoją misję społeczną, gdy są wolne od kontroli politycznej". Prezydium KRASP odnosi się tu do zapowiedzi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) tworzenia na uczelniach nowego organu - rad uczelni. Mają być one wybierane przez senat uczelni, a ponad 50 proc. składu takich rad mają stanowić osoby spoza uczelni. Do zadań tego gremium będzie należało m.in. uchwalanie statutu oraz strategii uczelni, sprawowanie nadzoru nad gospodarką finansową uczelni i nad zarządzaniem uczelnią, wskazywanie kandydatów na rektora.

 

"Dostrzegamy pozytywną rolę, jaką mogą odegrać w wypełnianiu tej misji rady uczelni, które mają się składać w większości ze światłych osób spoza społeczności akademickiej. Będzie to jednak możliwe tylko przy ustawowej gwarancji, że członkami rad nie mogą być osoby aktywne w działalności politycznej" - podkreślają rektorzy.

 

Zdaniem prezydium KRASP przepisy ustawy powinny klarownie rozgraniczyć obszary odpowiedzialności wszystkich organów uczelni. Za bieżące funkcjonowanie uczelni powinien odpowiadać senat uczelni pod przewodnictwem wyposażonego w szerokie kompetencje zarządcze rektora. Za aktywne kształtowanie strategicznej wizji działania uczelni, w tym za wskazanie odpowiednich kandydatów na wybieranego przez kolegium elektorów rektora, powinna odpowiadać jej rada.

 

Według rektorów potrzebna będzie też większa samodzielność organizacyjna uczelni. Ich zdaniem "ustawa powinna jednoznacznie wskazać statut uczelni jako podstawowy dokument opisujący strukturę uczelni oraz wszystkie inne sprawy, które nie zostały zastrzeżone w ustawie jako rozwiązania systemowe".

 

Rektorzy pozytywnie odnieśli się też do zapowiedzi MNiSW odejścia od obecnej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych: w miejsce obecnej trójstopniowej, miałaby funkcjonować dwupoziomowa, oparta na klasyfikacji OECD. "Ustawa powinna stworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia badań oraz kształcenia we wszystkich kluczowych dziedzinach i dyscyplinach, rozumianych w duchu pragmatycznie oszczędnej i akceptowanej globalnie klasyfikacji OECD. Powinna ona także zagwarantować warunki dla prowadzenia badań oraz kształcenia na pograniczu dwóch lub większej liczby dyscyplin" - napisali rektorzy.

 

W ocenie prezydium KRASP droga do doskonałości kształcenia i badań wymagać będzie istotnego dodatkowego wysiłku ze strony uczelni. Ten wysiłek powinien jednak, zdaniem rektorów, "zostać w znaczący sposób wsparty za pomocą dodatkowych, skutecznie adresowanych strumieni finansowania". W dokumencie zwrócono uwagę, że takie strumienie finansowania powinny być adresowane też do wyłonionych w trybie konkursowym uczelni badawczych - a więc tej grupy uczelni, która w zakresie badań naukowych jest konkurencyjna z uczelniami na poziomie światowym. "Mechanizmy finansowania powinny także zachęcać do rozsądnej konsolidacji zasobów, które pozostają w dyspozycji polskiej nauki oraz szkolnictwa wyższego" - napisali rektorzy.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: nkn , ustawa 2.0
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi