Strona główna Aktualności
Uczelnie

Nowy budynek Wydziału Chemii UJ gotowy do użytku

12.09.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe
Kraków, 11.09.2017. Zwiedzanie nowego budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, 11 bm. w Krakowie. Budynek dla studentów chemii to jeden z ostatnich obiektów wznoszonych na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Jego budowa rozpoczęła się w lipcu 2013 r. i kosztowała około 250 milionów złotych. Na 28 tysiącach metrów kwadratowych znajdują się najnowocześniejsze laboratoria dydaktyczne i naukowe. (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk

Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 11.09.2017

Nowy budynek Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest już gotowy do użytku, w październiku odbędą się w nim pierwsze zajęcia dydaktyczne. Budynek jest ostatnią inwestycją realizowaną w ramach rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku, a zakończyła na wiosnę br.

 

„Od pierwszego października ruszamy tu ze wszystkimi zajęciami dydaktycznymi. Ten nowy budynek, to zupełnie inna jakość: teraz możemy tu równolegle prowadzić zajęcia dydaktyczne i badania, a cała infrastruktura jest przystosowana do badań XXI wieku, bo mamy bardzo nowoczesną aparaturę” - powiedział w poniedziałek podczas prezentacji obiektu dziekan Wydziału Chemii UJ, prof. UJ Piotr Kuśtrowski.

 

W głównym bloku nowej siedziby znajduje się część dydaktyczna z biblioteką i czytelnią, sale seminaryjne, pomieszczenia do ćwiczeń laboratoryjnych dla studentów oraz pięć auli, z których największa może pomieścić 400 osób. W osobnym bloku znajdują się pracownie i laboratoria dla naukowców UJ, a w kolejnym pomieszczenia administracyjne i socjalne.

 

Całość składa się z siedmiu dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnych segmentów, o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m kw. i kubaturze 155 tys. m sześciennych. Na dachu budynku znajduje się ekologiczny ogród.

 

„To najlepszy obiekt wydziału chemii w Polsce, a zaryzykowałbym stwierdzenie, ze i w Europie, bo mamy powierzchnię dostosowaną do liczby naukowców, a budynek jest w pełni bezpieczny: mamy mnóstwo czujników i jesteśmy zabezpieczeni na każdą okoliczność” – powiedział Kuśtrowski.

 

Budynki zostały zaprojektowane ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami. „Kiedy powstawał projekt obiektu, wszyscy dziekani i pracownicy dydaktyczno-naukowi, którzy odbywali podróże zagraniczne, zbierali przy okazji dokumentacje i pytali o modele rozwiązań i instalacji, które się sprawdziły. Te obserwacje i uwagi wprowadzono i wykorzystano w projekcie i budowie Wydziału Chemii UJ” – mówił prof. Janusz Szklarzewicz, senior budowy, konsultant ze strony UJ.

 

„Na każdym etapie projektu i budowy ingerowaliśmy w prace, projektant wykonał go niejako pod nasze dyktando. Natomiast sama bryła budynku została zaprojektowana przez architekta” – zaznaczył prof. Piotr Kuśtrowski.

 

Prace związane z oddaniem do użytku nowej siedziby Wydziału Chemii UJ pochłonęły prawie 250 mln zł; około 35 mln zł uczelnia przeznaczyła z własnych środków na wyposażenie laboratoriów. Generalnym wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Budimex oraz Mostostal Kraków, natomiast autorem projektu architektonicznego krakowska Agencja Projektowa Architektury Ekspo.

 

Dotychczasowa siedziba Wydziału Chemii UJ, mieściła się w budynku z roku 1955, na miasteczku studenckim, przy ul. Ingardena 3. Po wielu latach eksploatacji nie spełniała już standardów i wymogów do pracy dydaktyczno - naukowej.

 

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Oficjalne otwarcie budynku Wydziału planowane jest na maj 2018 roku i nastąpi podczas oficjalnej inauguracji całego nowego Campusu UJ. (PAP)

 

gkos/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi