Strona główna Aktualności
Technologie

Wrocławscy studenci wysłali przenośne laboratorium w lot balonem

12.09.2017 Technologie, Technologia

Źródło: Studenckie Koło Naukowe PWR Aerospace

Studentom z Wrocławia udało się wysłać w stratosferę balon z zestawem czujników, mierzących m.in. wysokość, ciśnienie czy natężenie promieniowania UV. Po tym sukcesie pracują nad balonem z modułem przesyłającym na żywo obraz z umieszczonej w nim kamery.

Udany lot odbył się pod koniec sierpnia. Jak poinformował PAP Michał Kosecki, jeden z twórców balonu, lot trwał 2 godziny 20 minut i zakończył się pęknięciem balonu na wysokości 27 km. Po pęknięciu powłoki balonu automatycznie otworzył się spadochron, dzięki któremu gondola z całą aparaturą mogła zostać bezpiecznie sprowadzona na ziemię.

 

"Zbudowany przez nasze koło balon stratosferyczny zebrał przeróżne dane, takie jak temperatura, ciśnienie, prędkości wiatrów na poszczególnych wysokościach - powiedział PAP Michał Kosecki z koła naukowego PWr Aerospace. - Ponadto umieściliśmy w balonie czujniki UV, światła widzialnego czy podczerwieni. Udało nam się również zarejestrować cały lot za pomocą niewielkich kamer otrzymanych od zaprzyjaźnionej firmy."

 

Przeprowadzone w trakcie lotu pomiary pozwoliły studentom przekonać się, jakie warunki panują na poszczególnych wysokościach i w jaki sposób wpływają one na umieszczone w balonie urządzenia elektroniczne, jak również sprawdzić izolację całego systemu na wysokości, na której temperatury mogą spaść nawet do minus 60 stopni Celsjusza.

 

Nie był to pierwszy lot balonu zbudowanego przez wrocławskich studentów. "Pierwsza misja Orion wystartowała w kwietniu - przypomniał Kosecki. - Niestety, nie zakończyła się ona w pełni sukcesem, ale dzięki niej nauczyliśmy się wiele. Była to dla nas cenna lekcja."

 

A w przyszłości studenci z Politechniki Wrocławskiej planują realizację jeszcze ambitniejszych projektów, m.in. lotu balonu zimą oraz taki, który zarejestruje zachód oraz wschód słońca. To ostatnie jest zresztą sporym wyzwaniem - w jego wypadku niezbędne jest bowiem nawiązanie współpracy ze studentami z innego kraju, którzy przejęliby balon po zakończeniu lotu. "Jest to ważne dlatego, że nawet przy kilkugodzinnym locie balon może przebyć ogromne odległości, rzędu tysięcy kilometrów" - tłumaczy Kosecki.

 

Głównym celem misji Orion - w ramach której odbył się sierpniowy przelot - było więc przygotowanie fundamentów pod dalsze projekty koła. "Obecnie pracujemy nad modułem, który będzie transmitował na żywo obraz z kamery umieszczonej w gondoli balonu. Pomysł spodobał nam się szczególnie dlatego, że dzięki niemu nasz zespół nabierze dużo doświadczenia i praktyki bardzo przydatnej przy następnych, bardziej wymagających projektach rakietowych. Dodatkowo, taki moduł nadający obraz z dużej wysokości na żywo mógłby w przyszłości służyć w innych celach, jak na przykład misje ratownicze przy różnych kataklizmach."

 

Głównym celem koła naukowego PWr Aerospace jest budowa rakiet. Na razie jednak wrocławscy studenci zdobywają niezbędne doświadczenie właśnie poprzez misje balonowe.

 

"W przyszłości chcemy zajmować się rakietami - ich budową i udoskonalaniem, zdobywaniem coraz większych wysokości - ale przed tymi naprawdę dużymi projektami chcemy nauczyć się podstaw przy mniej skomplikowanych projektach, takich jak właśnie loty balonowe - wyjaśnia Michał Kosecki. - Dotychczasowe loty spełniły więc swoją podstawową rolę: na własnym doświadczeniu mogliśmy nauczyć się, co należy robić, a czego unikać, aby misje zakończone były sukcesem."

 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

 

kflo/ agt/

Tagi: pwr

Źródło: Studenckie Koło Naukowe PWR Aerospace

Źródło: Studenckie Koło Naukowe PWR Aerospace

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi