Strona główna Aktualności
Społeczeństwo

A gdyby tak każdy mógł zaprojektować swój dom?

13.09.2017 Społeczeństwo, Innowacje, Człowiek

Na zdjęciu Krystian Kwieciński. Fot. Politechnika Warszawska

A co gdyby można było, trochę jak w grze komputerowej, samodzielnie zaprojektować swój dom, a program sam zadbałby o reguły, których należy przestrzegać w architekturze? Taką możliwość bada Krystian Kwieciński, doktorant z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Oryginalny, specjalnie przygotowany dla klienta projekt od architekta sporo kosztuje. A tańszy, gotowy projekt domu to pójście na kompromisy. Być może w przyszłości pojawi się nowa możliwość - program, który ułatwi klientowi wypracowanie wymarzonego domu...

 

Już teraz można sobie zamówić przez internet np. spersonalizowane buty (wybrać kolory, materiał, hafty), auto o wymarzonych parametrach (wybierając silnik, kolor tapicerki, styl wykonania deski rozdzielczej) albo poprzez aplikację "zaprojektować" meble na miarę własnych potrzeb (wybrać kolor i rozmiary szafek, liczbę półek i ich wysokość). To tzw. przemysłowa indywidualizacja (ang. mass customization).

 

Krystian Kwieciński przekonuje, że podobne narzędzia można byłoby wykorzystywać przy kompleksowym projektowaniu domów. O badaniach doktoranta z PW poinformowali przedstawiciele PW w przesłanym PAP komunikacie.

 

"Powstaje co raz więcej narzędzi cyfrowych, które są adresowane do osób zainteresowanych samodzielnym zaprojektowaniem domu" – mówi Krystian Kwieciński. Wbrew pozorom do obsługi tych narzędzi potrzeba jednak fachowej wiedzy.

 

Dlatego badacz z PW zastanawia się nad systemem, który pomógłby użytkownikowi zaplanować poszczególne elementy budynku. Program dawałby możliwość „zbudowania” własnego domu w świecie wirtualnym. Ważne jest, aby zabezpieczyć klienta przed jego nieograniczoną fantazją i zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania. Nie może przecież powstać budynek, który nie będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i powszechnie przyjętymi zasadami projektowania, będzie miał na przykład źle zaplanowane pokoje lub niedoświetlone pomieszczenia.

 

"W oparciu o wytyczne od klienta i reguły projektowe określone przez architekta system wygeneruje odpowiedź projektową, która powinna godzić wymagania obu stron" – tłumaczy Krystian Kwieciński.

 

Model teoretyczny takiego systemu Krystian Kwieciński stworzył z pomocą prof. Władysława Homendy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. W zeszłym roku udało się ten model zaimplementować i przetestować w oprogramowaniu służącym do generowania miast.

 

Istnieją już wprawdzie firmy, które pozwalają użytkownikowi wybrać materiały i elementy wykończenia podczas projektowania domów, ale wyobraźnia podpowiada, że w tej dziedzinie możliwości są znacznie większe.

 

Kwieciński przekonuje, że architekci, którzy na co dzień w kreatywny sposób rozwiązują problemy projektowe, nie powinni czuć się zagrożeni. "Zaproponowany system jest w stanie jedynie poszukiwać rozwiązania prostych i powtarzalnych problemów projektowych, ale nie jest on w stanie myśleć kreatywnie" – wyjaśnia doktorant. Jak tłumaczy, system ma ułatwić klientowi udział w procesie projektowym. Architekt będzie więc mógł korzystać z tego rozwiązania w codziennej pracy. "Mój doktorat ma na celu zarówno zbadanie możliwości oferowanych przez tego typu podejście, jak również ograniczeń związanych z jego stosowaniem" - wyjaśnia.

 

Krystian Kwieciński najbliższe 9 miesięcy w ramach Stypendium Fulbrighta spędzi w Pennsylvania State University, gdzie będzie realizował projekt badawczy „Ograniczenia zastosowania przemysłowej indywidualizacji w budownictwie mieszkaniowym”. Tam będzie miał okazję współpracować z prof. Jose Duartem.

 

Duarte przeanalizował styl budynków Álvaro Sizy na portugalskim osiedlu socjalnym na peryferiach miasta Évora. Duerte określił i zalgorytmizował reguły, które rządziły projektem tego osiedla. Program komputerowy wygenerował serię rozwiązań projektowych. Álvaro Siza oglądając te projekty stwierdził, że wszystkie są zgodne z jego założeniami. W ten sposób prof. Duarte potwierdził, że automatyczne projektowanie domów na podstawie ściśle określonych zasad jest możliwe.

 

"Od tego czasu minęło ponad 15 lat, a przemysłowa indywidualizacja nie znalazła powszechnego zastosowania w budownictwie mieszkaniowym. Na pytanie >>dlaczego?<< chciałbym znaleźć odpowiedź właśnie podczas wyjazdu do Stanów" - kończy Kwieciński.

 

Nauka w Polsce

 

lt/ ekr/

Tagi: architektura
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi