Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
16.09.2017 aktualizacja 16.09.2017

Drapanie to forma komunikacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Drapanie może sygnalizować wysoki poziom stresu i zmniejszać ryzyko ataku ze strony innych osobników – wynika z badania przeprowadzonego na makakach i opublikowanego w „Scientific Reports”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth (W. Brytania) przez osiem miesięcy obserwowali interakcje społeczne pomiędzy makakami żyjącymi na wyspie Cayo Santiago w Portoryko. Zauważyli, że u małp zwykła czynność, taka jak drapanie, może służyć przekazywaniu ważnych informacji. Otóż makaki drapią się nie tylko, gdy coś je swędzi, ale również wtedy, gdy czują się zestresowane. W ten sposób sygnalizują innym osobnikom swój stan psychiczny, przez co stają się mniej narażone na agresję ze strony wyżej umiejscowionych w hierarchii, bądź wrogo nastawionych zwierząt.

"Ze względu na to, że drapanie stanowi oznakę stresu społecznego, potencjalni agresorzy mogą unikać atakowania zestresowanych osobników, bo takie jednostki mogą być nieprzewidywalne lub po prostu słabsze. W takim wypadku atak może okazać się zbyt ryzykowny lub zupełnie niepotrzebny" – tłumaczy jeden z autorów badania Jamie Whitehouse.

"Dostrzegalne zachowania stresowe mogły wyewoluować jako sposób na redukcję agresji w złożonych grupach społecznych, jakie tworzą niektóre gatunki naczelnych. Pokazywanie innym doświadczanego napięcia przynosi korzyści zarówno drapiącemu się osobnikowi, jak i obserwującym go zwierzętom, bo pomaga obu stronom uniknąć konfliktu" – dodaje badacz.

Specjaliści zastanawiają się, czy drapanie może pełnić podobną funkcję u ludzi.

Wyniki badania są dostępne pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41598-017-10754-8 (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024