Strona główna Aktualności
Świat

Eksperci przygotowali raport na temat globalnej sytuacji zdrowotnej

14.09.2017 Świat

Fot. Fotolia

W rankingu krajów najlepiej wypełniających Cele Zrównoważonego Rozwoju w obszarze zdrowia przoduje Singapur, w najgorszej sytuacji jest Afganistan. Wnioski z globalnych analiz przedstawiono na łamach pisma "The Lancet".

Szanse na zrealizowanie do 2030 r. na świecie Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG) w obszarze zdrowia, podsumowali ostatnio eksperci z Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME). Wnioski z analiz przedstawili oni na łamach "The Lancet".

 

Zdefiniowane w 2015 roku cele SDG dotyczą różnych dziedzin - od energii, przez klimat, edukację, wzrost gospodarczy - po zdrowie. W nowo opublikowanym raporcie specjaliści przyjrzeli się zmianom, jakie zaszły w różnych częściach świata od 1990 r. Sformułowali też prognozy do roku docelowego 2030.

 

Cele SDG w dziedzinie zdrowia - zgodnie z oczekiwaniami - najlepiej realizują kraje bogate. Na czele listy znajduje się Singapur; poza nim w pierwszej dwudziestce dominują kraje europejskie, choć są tam również Izrael, Kanada i - co ciekawe - wyspiarskie państwo karaibskie Antigua i Barbuda. USA zajęły dopiero 24 pozycję. W najgorszej sytuacji jest Afganistan.

 

Z raportu wynika jednak, że nawet kraje rozwinięte mają poważne problemy z wypełnianiem celów. Np. Wielka Brytania (która uplasowała się na 10. miejscu) boryka się z problemem seksualnego wykorzystywania dzieci, spożycia alkoholu, palenia tytoniu i nadwagą dzieci. USA mają natomiast kłopoty z samobójstwami, seksualnym wykorzystywaniem dzieci, alkoholizmem i morderstwami.

 

Chiny nie mogą sobie poradzić z zanieczyszczeniem powietrza, wypadkami drogowymi, zatruciami i paleniem, z kolei Indie - m.in. ze słabymi warunkami sanitarnymi, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i niedożywieniem wśród dzieci.

 

W raporcie odnotowano, że wiele rozwijających się krajów czyni duże postępy, jeśli chodzi o realizację celów dotyczących ochrony zdrowia. Eksperci chwalą zwłaszcza Chiny, Turcję, Kambodżę, Rwandę, Gwineę Równikową i Laos. Za pomocne uznali konkretne działania, jak np. wprowadzenie przez Chiny ubezpieczenia zdrowotnego dla ludności wiejskiej i niezatrudnionych mieszkańców miast.

 

"Chiny, Kambodża i wiele innych państw o średnim i niskim dochodzie zasługuje na uznanie za poprawę jakości życia ich mieszkańców, wyraźną poprawę wskaźników śmiertelności dzieci poniżej 5 lat, noworodków i matek, wprowadzenia szczepień, oraz walkę z malarią" - mówi dyrektor IHME dr Christopher Murray.

 

Największą poprawę do 2030 roku autorzy opracowania prognozują dla części uboższych krajów. Ma ona wynikać m.in. ze zmniejszenia śmiertelności dzieci, lepszego dostępu do służby zdrowia, lepszego planowania rodziny, dostępu do nowoczesnej antykoncepcji i wzrostu liczby porodów z wykwalifikowanym personelem.

 

Niestety, tylko 7 proc. państw ma zrealizować założenia dotyczące HIV/AIDS i gruźlicy. Poza zasięgiem dużej liczby krajów ma również pozostać wiele innych celów, np. związanych z nadwagą dzieci, śmiertelnością spowodowaną samobójstwami oraz wypadkami drogowymi.

 

W niektórych państwach sytuacja może się nawet pogorszyć. Wśród nich naukowcy wymieniają Sri Lankę, Wenezuelę, Serbię i Ukrainę - zwracając uwagę na problem otyłości dzieci i spożycie alkoholu. (PAP)

 

mat/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi