Strona główna Aktualności
Uczelnie

W Warszawie spotkają się badacze Białorusi

14.09.2017 Uczelnie, Imprezy naukowe, Uczelnie i instytucje naukowe, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Sesja na temat spuścizny komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej otworzy w piątek VII Międzynarodowy Kongres Studiów Białoruskich. Wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. Potrwa od piątku do niedzieli.

Międzynarodowy Kongres Studiów Białoruskich jest corocznym wydarzeniem akademickim łączącym najważniejsze ośrodki badań nad polityką, społeczeństwem i kulturą Białorusi. Kongres organizowany jest od 2011 r. Do tej pory odbywał się w Kownie na Litwie; w tym roku impreza po raz pierwszy organizowana jest w Warszawie.

 

Kongres gromadzi szerokie grono specjalistów z Białorusi, Unii Europejskiej (w szczególności z Polski oraz Litwy), Ukrainy, Rosji, USA oraz innych krajów.

 

Tegoroczną edycję wydarzenia otworzy panel dyskusyjny na temat spuścizny komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wezmą w niej udział niemieccy historycy Felix Ackermann i Thomas Bohn oraz białoruski filozof Uladzimir Mackievic. Dyskusję poprowadzi Aliaksiej Lastouski z Instytutu "Polityczna Sfera".

 

Oprócz tego w programie Kongresu znajdą się panele na temat m.in. współczesnej Białorusi, języka białoruskiego czy relacji pomiędzy krajami dawnego bloku wschodniego. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną również książki dotyczące historii i kultury Białorusi.

 

Organizatorem wydarzenia jest Instytut "Polityczna Sfera". Instytut powstał w 2009 r. na bazie czasopisma "Polityczna Sfera"; grupa tworząca czasopismo działa przy Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie. Zespół pracowników i autorów współpracujących z Instytutem to w większości młodsze pokolenie naukowców, które z powodów politycznej cenzury ma trudności bądź nie jest w stanie prowadzić niezależnej działalności naukowej na Białorusi. Celem organizacji jest wsparcie i konsolidacja białoruskiej wspólnoty akademickiej.

 

Partnerem akademickim VII Międzynarodowego Kongresu Studiów Białoruskich jest Collegium Civitas. W 2017 r. na tej uczelni będą prowadzone dwa projekty związane z Europą Wschodnią: "DICTAPLOMACY", zajmujący się kwestią władzy autorytarnej w krajach post-sowieckich oraz "Historical Cultures in Transition: Negotiating Memory, History and Identity in the Contemporary Central and Eastern Europe", w ramach którego badane będą zmiany kultury historycznej w Polsce i na Ukrainie.

 

Kongres odbędzie się w dniach 15-17 września. Otworzy je sesja plenarna, która odbędzie się w sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. Pełny program Kongresu znajduje się na stronie internetowej: http://icbs.palityka.org/en/

 

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi