Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.09.2017 aktualizacja 22.09.2017

W morzach brakuje starych ryb

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Liczba starszych ryb w morzach otaczających Europę i USA spadła średnio o 72 proc.; zaś w przypadku gatunków takich jak dorsz pacyficzny, dorsz atlantycki, morszczuk czy lucjan czerwony aż o ponad 95 proc. – informuje pismo “Current Biology”.

Zespół Lewisa Barnetta z University of Washington w Seattle przyjrzał się 63 łowiskom. Aby określić wiek ryb, wykorzystano kilka technik, w tym badanie otolitów - "kamieni" w narządach słuchu i równowagi ryb. Tworzą się w nich roczne pierścienie przyrostu – jak w drewnie.

W przypadku gatunków takich jak dorsz pacyficzny, dorsz atlantycki, morszczuk czy lucjan czerwony (Lutjanus campechanus) populacja starszych osobników zmniejszyła się o ponad 95 proc. Średnio liczba starszych ryb w morzach otaczających Europę i USA spadła o 72 proc.

Wcześniejsze badanie (z roku 2010) obejmujące 10 łowisk wykazało tylko 25 proc. spadek populacji starszych ryb. Barnett i jego koledzy zastosowali jednak odmienną metodykę. Za pomocą modeli ocenili, jak duże były populacje ryb zanim dziesiątki lub setki lat wcześniej rozpoczęły się połowy na wielką skalę. Następnie porównali uzyskane wyniki ze stanem obecnym – ujawniając wyraźny spadek populacji.

Utrata starszych ryb mogłaby nie wydawać się problemem, jako że niektóre przekroczyły już wiek reprodukcyjny lub były bliskie śmierci. Jednak w rzeczywistości najstarsze ryby są największe i mają najwięcej potomstwa. Poza tym najbardziej elastycznie dostosowują się do zmian w środowisku naturalnym - mogą składać ikrę w różnym czasie i rozmaitych lokalizacjach. Dzięki temu krótkotrwałe zmiany środowiskowe w mniejszym stopniu wpływają na liczebność populacji.

Gdy na łowisku pozostaną tylko pojedyncze starsze sztuki, jest ono narażone na zagładę. Można temu zapobiec na przykład regularnie wstrzymując połowy na określonych obszarach, aby umożliwić odtworzenie się populacji. Alternatywą byłyby limity ograniczające zarówno rozmiary najmniejszych, jak i największych legalnie odławianych ryb.

Można by również tworzyć morskie rezerwaty. W roku 2015 Barnett wraz z Marissą Baskett z University of California w Davis wykazali, że w rezerwatach ryby dożywają późniejszego wieku, a ich populacje są bardziej zróżnicowane genetycznie. Jedno i drugie przyczynia się do ochrony gatunku. (PAP)

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024