Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prezes PAN: nowa ustawa o uczelniach doceni wybitnych uczonych

20.09.2017 Uczelnie, Filmy, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Na zdjęciu prezes PAN prof. dr hab. Jerzy Duszyński. Fot. PAP/ Leszek Szymański 01.12.2016

Nowa ustawa dot. uczelni bardziej niż dotąd doceni wybitnych uczonych – ocenił w rozmowie z PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. W jego przekonaniu nowe przepisy to „bardzo ważny krok w dobrym kierunku”.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński - proszony przez PAP o ocenę założeń reform zaprezentowanych we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina - powiedział: "Uważam, że to bardzo ważny krok w bardzo dobrym kierunku".

 

"Nowa ustawa dotycząca uczelni doceni - bardziej, niż to teraz ma miejsce - wybitnych uczonych" – skomentował prof. Duszyński.

 

Zwrócił uwagę, że ustawa ma zdefiniować, czym jest wybitne dokonanie. "To już nie jest liczba punktów, które można uzbierać średnimi pracami czy wystąpieniami zjazdowymi. To są wybitne prace - co więcej, dostrzeżone przez międzynarodową naukę, a więc cytowane" – zwrócił uwagę.

 

 

Jak ocenił, nowe przepisy sprawią, że będzie odchodzić się od ilościowej analizy dokonań, a pójdzie się w stronę jakości takich dokonań. Według niego taki trend to coś bardzo ważnego i bardzo oczekiwanego.

 

Jerzy Duszyński odniósł się też do zmian, jakie po reformach uczelni czekają PAN. "Polska Akademia Nauk dostała trochę czasu na to, żeby zaproponować wizję swojej przyszłości. My bardzo intensywnie pracujemy nad taką wizją. Mamy kilka koncepcji" – powiedział. Zaznaczył, że na pewno w najbliższym czasie PAN wskaże swoje propozycje. "Nie chcemy się znaleźć w tyle, za zmieniającym się światem akademii w Polsce" - powiedział.

 

Ludwika Tomala (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi